Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 03 grudnia 2023 napisz DONOS@

Elżbieta i Aleksander Grzybek

Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na otwarcie wystawy i performance Elżbiety Grzybek “Ile z nas w nas jest dzisiaj” oraz wystawy malarstwa Aleksandra Grzybka pt. “Wota”. Wernisaż odbędzie się w środę, 17 maja 2006 roku, o godz. 18.00 w salach galerii przy ul. Długiej 13. Wystawy czynne będą do 13 czerwca.


Aleksander Grzybek urodził się w Białymstoku, gdzie mieszka i pracuje. Uprawia rysunek i malarstwo. W 1979 roku ukończył Instytut Wychowania Artystycznego w Lublinie. Dyplom z malarstwa uzyskał w pracowni Mariana Bogusza i Andrzeja Kołodziejka. W latach 1975 -1981 wystawiał z Grupą A.S., której był współzałożycielem (1975). Współpracował przy organizacji Lubelskich Spotkań Plastycznych (do dzisiaj istnieją realizacje na osiedlu Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej). Na swoim koncie ma 13 wystaw indywidualnych ( m.in. wystawy rysunku i malarstwa w Łomży w latach: 1982, 1983 i 2004 ) oraz udział w ponad 30 wystawach zbiorowych, plenerach i konkursach plastycznych. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, Galerii “Arsenał” w Białymstoku,Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego “Stopka” w Łomży oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą. Głównym tematem jego twórczości jest człowiek. Postać ludzka zostaje sprowadzona do znaku graficznego i zmultiplikowana. Konfiguracje sylwetek obrazujące duchowe i emocjonalne strony ludzkiej psychiki układają się w różne formy kompozycyjne. Artysta maluje na płótnie oraz na starych deskach lub fragmentach belek z opuszczonych domów i stodół, które stają się naturalnym podobraziem zyskując nowe życie.


Elżbieta Grzybek tworzy pastele, gwasze, obrazy olejne i tkaniny oraz projektuje ubiory. W łomżyńskiej galerii wystawia głównie tkaniny wykonane metodą aplikacji oraz obrazy olejne. O jej twórczości tak pisze Monika Ewa Dziowgo : “Artystka w swoich pracach zawarła deklarację własnej postawy życiowej, stanów intelektualnych i duchowych, a także spostrzeżenia, obserwacje i wartości,z którymi utożsamia się na co dzień. Posłużyła się tkaniną i ubiorem jako środkiem wyrazu dla zaprezentowania własnych poglądów i odniesień estetycznych. Ciepło tkaniny w dosłownym rozumieniu tego słowa, jak i w sensie metaforycznym zawsze rozpalało entuzjazm artystki, inspirowało jądo poszukiwań nowatorskich form dla wyrażenia nastrojów, snów, emocji i konkluzji związanych z bezpośrednim przeżywaniem świata w jego pełnym wymiarze. Autorka dołączyła do grona twórców współtworzących współczesny język tkaniny, takich, jak: Sadley, Abakanowicz, Owidzka. Tak jak oni dostrzegła w tkaninie potencjał możliwości formalnych, walorowych, strukturalnych, znaczeniowych oraz interdyscyplinarnych i zachęcona tym odkry- ciem oddała się twórczej pasji. Z pasji jak z fantastycznego kokonu pomysłów, asocjacji, skoja- rzeń wyzwolone zostały kompozycje ze splotów przędzy, fragmentów materii, drucików, sznurów, drewna, szkła, a nawet przedmiotów lub ich części odzyskanych z cienia codzienności. Białe, kremowe, świetliste,przezroczyste, ażurowe, trwające w wiecznym tańcu ze światłem, tkaniny łączone z kawałków materii, w desenie z naturalnych gałązek, jak wyrwane światu zachwyty, wprowadzają do naszej doczesności ducha metafizyki”.

Karolina Skłodowska - Kierownik Galerii


 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
w Łomży
czynna
od wtorku do piątku
w godz. 10-17
sobotę
w godz.10-14

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. 86 2164100

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu -inne wydarzenia- 8 zł
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę