Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 19 września 2020 napisz DONOS@

Jerzy Swoiński (1944 - 2005)

Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży oraz Przyjaciele Artysty zapraszają w piątek 4 września 2020 roku o godz. 18.00 do siedziby galerii przy ul. Długiej 13 na otwarcie wystawy malarstwa, rysunku, grafiki i projektów wydawniczych Jerzego Swoińskiego. Wystawa została przygotowana dla upamiętnienia twórczości Artysty w 15. rocznicę Jego śmierci.

Jerzy Swoiński – artysta wielu specjalności: grafik, malarz, rysownik, projektant, a także nauczyciel wychowania plastycznego oraz założyciel i pierwszy kierownik oddziału białostockiego Biura Wystaw Artystycznych w Łomży (obecnie Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Północno-Mazowieckiego). Urodził się 26 grudnia 1944 roku w Chełmnie nad Wisłą. W 1969 roku ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom z grafiki artystycznej uzyskał w pracowni prof. Edmunda Piotrowicza. Wkrótce los przywiódł Go do Łomży i zatrzymał na całe życie pozwalając realizować twórcze plany i pomysły. Ich efektem były liczne rysunki, grafiki, obrazy, akwarele oraz dekoracje okolicznościowe, plakaty, pocztówki, znaki graficzne. Najbardziej fascynował Go rysunek. Rysował niestrudzenie i nieprzerwanie – piórkiem, kredką, ołówkiem, długopisem, mazakiem. Czynił to z lekkością i wprawą, nasycając indywidualnym spojrzeniem niezliczone szkice architektoniczne, panoramy, pejzaże, akty, portrety, karykatury, wizerunki zwierząt, scenki satyryczne. Wykorzystywał przy tym cały zestaw właściwych rysunkowi środków wyrazu z lubością dając prym kresce. Był wnikliwym obserwatorem rzeczywistości i błyskotliwym komentatorem codziennych spraw. Miał przy tym umiejętność kondensowania treści. Pozostając w zgodzie z syntetycznym widzeniem świata dbał jednocześnie o czytelność skojarzeń. W malarstwie olejnym chętnie stosował większe płaszczyzny jednego koloru, często zestawiając czerń i czerwień. Występujące w kontraście barwy przydawały obrazom ekspresji i szerszych, niż oczywiste, znaczeń. Kiedy malował w plenerze, wprowadzał przejścia tonalne i zróżnicowaną kolorystykę, by oddać nastrój i ulotne wrażenia. Przez 36 lat brał udział w życiu łomżyńskiego środowiska plastycznego, prezentował grafiki i obrazy na wystawach indywidualnych (1970, 1974, 1975, 1981, 1993, 1994, 1999), uczestniczył w pokazach zbiorowych, plenerach, konkursach i spotkaniach. Zmarł 4 września 2005 roku w Łomży. Spoczywa na cmentarzu w rodzinnym Chełmnie. Prace zgromadzone na wystawie pochodzą ze zbiorów Janiny i Wojciecha Białeckich, Doroty i Andrzeja Bobrow, Barbary Chojnowskiej, Andrzeja Cholewickiego, Artura Filipkowskiego – Grupa Medialna Narew, Grzegorza Gwizdona, Mariusza Gulanowskiego, Jacka Malanowskiego, Katarzyny Swoińskiej, Gabrieli Szczęsnej, Miejskiego Domu Kultury-Domu Środowisk Twórczych w Łomży, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, Portalu 4lomza.pl oraz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. Organizator wystawy składa serdecznie podziękowania za użyczenie eksponatów. Czas trwania ekspozycji: 4 września – 10 października 2020 roku.

Karolina Skłodowska
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Grzegorz Gwizdon
cz, 03 września 2020 10:37
Data ostatniej edycji: śr, 09 września 2020 16:37:19

 


facebook g.jpg

Galeria Sztuki Współczesnej
Muzeum Północno - Mazowieckiego w Łomzy.

18-400 Łomża
ul. Długa 13
tel. (086) 2164100

Czynna oprócz poniedziałków i dni świąteczne
w godz. 10 - 18.
Soboty w godz. 10 - 14.

Bilet wstępu do galerii:
normalny - 3 zł
ulgowy - 2 zł
Karta Dużej Rodziny
- 2 zł
Karta Seniora -2 zł
Bilet wstępu
do galerii:
-inne wydarzenia- 6 zł
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę