Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 22 czerwca 2021 napisz DONOS@

Kary będą dotkliwe

Nawet 10 tysięcy rolników producentów mleka z województwa podlaskiego może płacić kary za przekroczenie limitów produkcji mleka twierdzi Tomasz Gietek prezes Podlaskiej Izby Rolniczej. Komisja Europejska nie godzi się na wcześniejsze uruchomienie rezerwy restrukturyzacyjnej, co oznacza, że w kończącym się wraz z końcem marca roku kwotowym polscy rolnicy znacznie przekroczą wyznaczone przez Unię limity produkcji mleka.

Szacuje się, że polscy producenci mleka limity łącznie przekroczą o 400 tysięcy ton. A za każdy litr mleka ponad limit rolnik musi płacić kary. Ich maksymalna wysokość to 1,2 zł. Wprawdzie zdaniem ekspertów ostatecznie wyniosą one około 50 groszy, ale i tak dla wielu gospodarstw będzie to duży problem. W województwie podlaskim, które jest najbardziej mlecznym województwem w kraju problem ten może dotknąć co piątego producenta. Już od kilku miesięcy ci którzy przekroczyli limity mają potrącane po 20 gr z ceny każdego dostarczanego do mleczarni litra mleka. Niemniej zdaniem Tomasza Gietka konieczność zapłacenia jeszcze po 30 groszy wielu postawi w bardzo trudnej sytuacji.
Rolnicze związki zawodowe chciały, aby państwo, które wynegocjowało tak niskie kwoty produkcji mleka poniosło teraz odpowiedzialność i to ono zapłaciło kary za rolników. Także na to nie chce zgodzić się Komisja Europejska. Michael Mann rzecznik prasowy Komisji powiedział, że zapłacenie kar przez państwo, a nie przez rolników, Unia uzna za niedozwoloną pomoc. W takiej sytuacji Polska naraziłaby się na dodatkowe konsekwencje.
210618123923.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę