Legalnie pracujący cudzoziemcy opuszczają Podlaskie
Liczba cudzoziemców pracujących legalnie i podlegających ubezpieczeniom społecznym w Polsce stale rośnie. Aktualnie to niemal 1 mln 168 tys. osób – podaje ZUS. Odwrotnie jest w województwie podlaskim, gdzie liczba pracujących ubezpieczonych cudzoziemców spada. Między sierpniem br. a grudniem 2023 r. w Podlaskiem ubyło 1170 cudzoziemców.
- Na koniec grudnia 2023 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS-ie zgłoszonych było ponad 1 mln 127 tys. cudzoziemców. Od początku roku ich liczba wzrosła o blisko 40,4 tys.
- Choć w skali kraju ubezpieczonych obcokrajowców jest coraz więcej, to w województwie podlaskim ich liczba od ponad roku sukcesywnie spada. Na koniec maja 2023 r. liczba legalnie zatrudnionych obywateli innych państw pracujących w naszym regionie przekroczyła 30 tys. osób. Obecny stan jest mniejszy o blisko 2,5 tys.- Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego.
- Płace są nieporównywalnie niższe niż w innych częściach kraju, dlatego nie mamy jak konkurować – mówi jeden z pracodawców zatrudniający cudzoziemców. Ubytek tych pracowników może być oznaką spadającej atrakcyjności regionu.
Z danych ZUS wynika, że od lat w województwie podlaskim najwięcej ubezpieczonych pochodzi z Białorusi. Na koniec sierpnia br. odnotowano ich 13,9 tys. Warto jednak zauważyć, że od końca maja 2023 r. Białorusinów w całym kraju jest więcej o blisko 14 tys. (31 maja 2023 r.- 120 tys. 31 sierpnia 2024 r. 134 tys.), za to w naszym regionie w tym okresie ich liczba zmniejszyła się o 1186 osób.
- Kolejna najliczniejsza grupa narodowościowa to Ukraińcy. Obecnie na terenie Podlaskiego zatrudnionych jest 8,2 tys. obywateli z tego państwa. Porównując maj ubiegłego roku do aktualnego stanu, liczba tych obcokrajowców w naszym regionie również spadła o 820 osób – mówi rzeczniczka.
Na terenie województwa podlaskiego spadła też liczba ubezpieczonych m.in. z Nepalu (o 175 osób), Filipin (o 85 osoby), czy Turcji (o 53 osoby).
Wzrosła natomiast ilość pracujących cudzoziemców z takich Państw jak np.: Kolumbia (o 182 osoby), Mołdawia (o 74 osoby), czy Gruzja (o 39 osób). Europejczycy z zachodniej i centralnej części naszego kontynentu niezbyt chętnie osiedlają się i podejmują pracę na naszym terenie. Zarejestrowano jednak 34 ubezpieczonych z Niemiec, 24 z Włoch, 24 z Wielkiej Brytanii, 16 Hiszpanów, czy 15 Francuzów.
Więksość cudzoziemców podlegających ubezpieczeniom społecznym to osoby zatrudnione na umowę o pracę. W województwie podlaskim stanowią oni 55 proc. wszystkich legalnie pracujących obcokrajowców, w kraju 58 proc. Pozostali albo prowadzą własne firmy (podlaskie- 5,56 proc., kraj 5,68 proc.), albo pracują na umowach zlecenia lub na podstawie innych umów, od których istnieje obowiązek opłacania składek na ubezpieczenia społeczne.
żródło: ZUS