Łomżyńscy posłowie, samorząd zbierają dla osób poszkodowanych przez powódź
Posłanka Alicja Łepkowska- Gołaś i poseł Stefan Krajewski w swoich biurach poselskich uruchomili zbiórki produktów dla osób poszkodowanych przez powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią część kraju.
Rozpoczyna się fala zbiórek pomocy dla powodzian. Wcześniej informowaliśmy o przyjmowaniu podstawowych produktów przez PCK, teraz do swoje biura poselskie udostępnili parlamentarzyści z terenu Ziemi Łomżyńskiej. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego uruchomił już dla huby pomocy we Wrocławiu i Wałbrzychu.
W biurze posłanka Alicji Łepkowskiej-Gołaś przy ul. Sienkiewicza 10/3 w Łomży w godzinach 10:00 – 18:00 zbierane są: woda butelkowana, środki czystości i higieny, żywność długoterminowa zapakowana w puszki lub słoiki, kable do ładowania i naładowane powerbanki, latarki, baterie i świece, artykuły opatrunkowe i ciepła odzież, koce, śpiwory, kołdry, poduszki. Pod numerem telefonu 501 850 818 można uzyskać szczegółową informację.
Podobnie na pomoc dla powodzian otworzyło się biuro posła i wiceministra rolnictwa Stefana Krajewskiego. „Inicjatywa ta ma na celu wsparcie osób, które w wyniku żywiołu straciły swoje domy, majątek i podstawowe środki do życia. Zbiórka odbywa się w siedzibie biur, które zostały przekształcone w lokalny punkt pomocy, gdzie mieszkańcy mogą przynosić niezbędne rzeczy” - czytamy w komunikacie. Biuro poselskie apeluje o przynoszenie przede wszystkim: Wody butelkowanej i żywności o długim terminie przydatności (konserwy, sucha żywność, kasze, ryż, makarony, herbata, kawa, cukier); Środków higienicznych i sanitarnych (mydła, pasty do zębów, żele pod prysznic, proszki do prania, szampony, szczoteczki do zębów, płyny do mycia naczyń, chusteczki wilgotne, pieluchy, podpaski, ręczniki papierowe); Podstawowych artykułów medycznych (bandaży, opatrunków na drobne urazy, płyny/spraye antyseptyczne, plastry); Koców, śpiworów, pościeli oraz innych artykułów, które mogą pomóc powodzianom przetrwać w trudnych warunkach (karimaty, śpiwory, materace, koce, komplety pościeli, latarki, baterie alkaliczne AA/AAA, świeczki długopalne, powerbanki i ładowarki uniwersalne, naczynia jednorazowe, koce termiczne, kuchenki turystyczne, turystyczne butle gazowe, pojemniki na wodę)
Biuro poselskie w Łomży znajduje się przy ul. Rządowej 7, a otwarte jest we wtorki i czwartki w godzinach: 9-16. Pod numerem telefonu 570 924 872 można uzyskać dodatkowe informacje lub umówić się na dostarczenie produktów poza wyznaczonymi godzinami.
Zbiórkę dla poszkodowanych ogłosiło także Miasto Łomża. W nadesłanym komunikacie czytamy, że w punktach:
Hala Kultury w Łomży (Stary Rynek 6, godz. 8:00-18:00),
Centrum Integracji Społecznej w Łomży (ul. Dworna 13, godz. 7:30-15:30),
Park Wodny MOSiR Łomża (ul. kard. Wyszyńskiego 15, godz. 6:00-21:00) ,
Akademia Łomżyńska (ul. Akademicka 1, godz. 8:00-18:00)
Parafia Bożego Ciała i Grupa Ratownicza Nadzieja (ul. Przykoszarowa 26, godz. 8:00-20:00).
Zbierana będzie żywność długoterminowa: konserwy mięsne i rybne, makarony, ryż, kasze, cukier, mąka, płatki śniadaniowe, żywność dla dzieci (kaszki, słoiczki), produkty hermetycznie zapakowane (np. bakalie, batony energetyczne), karma dla zwierząt.
Środki chemiczne i higieny osobistej: proszki do prania, płyny do naczyń, środki czyszczące (płyny, żele, środki do dezynfekcji), mydła, szampony, żele pod prysznic, szczoteczki i pasty do zębów, ręczniki papierowe, chusteczki nawilżane, środki higieniczne dla kobiet oraz pieluchy dla dzieci.
Uwaga!!! NIE zbieramy odzieży, koców i wody butelkowanej - zauważa Ratusz w komunikacie.
Zbiórki mają być prowadzone również w łomżyńskich szkołach. W przypadku braku możliwości osobistego dostarczenia produktów mozliwy jest ich odbiór. W tym celu należy skontaktować się z Centrum Integracji Społecznej, kom. 602 720 666.