Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Milionerzy w Radzie Miejskiej

Ratusz opublikował oświadczenia majątkowe radnych Rady Miejskiej. Wynika z nich, że większość rajców dochód czerpie z umowy o pracę, choć jeden nie wykazał żadnego dochodu, a dziewięciu dysponuje majątkiem przekraczającym milion złotych.

„Kupię dom za cenę z oświadczenia majątkowego” – brzmi powtarzana często anegdota o sposobie wyliczania wartości majątku osób, sprawujących ważne funkcje społeczne, a zobowiązane go ujawniać. Niezależnie od trafności wycen, i tak wydaje się to ciekawą lekturą. 

Pierwszą informację o stanie majątku radny składa się w ciągu 30 dni od daty ślubowania, a następne każdego roku do 30 kwietnia. "Analizy danych zawartych w oświadczeniu majątkowym dokonują osoby, którym złożono oświadczenie majątkowe. Osoby, którym złożono oświadczenie majątkowe, przekazują jeden egzemplarz urzędowi skarbowemu właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej oświadczenie majątkowe. Oświadczenie majątkowe przechowuje się przez 6 lat". Radni oświadczenia majątkowe składają przewodniczącemu, a przewodniczący RM wojewodzie. 

Na stronach BIP Urzędu Miejskiego w Łomży pojawiły się dziś oświadczenia majątkowe radnych. Jak się okazuje w gronie rajców miejskich zasiada 8-9 milionerów. Skąd wahanie? Jeśli od majątku odejmiemy posiadany kredyt, wówczas jedna osoba „wypada” z tego grona. Oświadczenie majątkowe i szacowanie majątku dokonuje sam zainteresowany. W związku z tym każda z zawartych wycen jest subiektywna, nieweryfikowana przez rynek. Większość z radnych podawała marki samochodów i rocznik. Bywało, że nie było modelu. Nie znając szczegółów, przyjęliśmy średnią (mniej więcej) cenę jaką znaleźliśmy w serwisach aukcyjnych, nie mając gwarancji, że cena odpowiada faktycznej wartości auta. Majątek to suma oszczędności, nieruchomości, samochodów, akcje itp.

Największym majątkiem dysponuje Dariusz Domasiewicz. Wg naszego zestawienia majątek radnego wynosi ponad 4 mln zł. Ciąży na nim także ponad pół milionowy kredyt (560 tys. zł). Z opublikowanego dokumentu wynika, że dysponuje on domem, dwoma mieszkaniami i 3 innymi nieruchomościami. Domasiewicz dochód otrzymuje z pracy, a cały majątek dzieli z małżonką. Zresztą większość radnych dobytek posiada we współwłasności. 

Drugi w zestawieniu Andrzej Grzymała ma „na koncie” (tzn wartość majątku, nie środki finansowe) około 3,5 mln zł. Dochód czerpie z działalności gospodarczej i emerytury. Nie posiada kredytu, za to podobnie jak kolega wyżej posiada: dom, dwa mieszkania i trzy inne nieruchomości. 

Podium zasobnych radnych zamyka Mariusz Tarka, którego majątek wynosi około 3,2mln zł. Dochód czerpie z działalności i umów. Posiada dom i mieszkanie oraz inne nieruchomości. Suma oszczędności, nieruchomości i posiadanych pojazdów kolejnego z radnych Krzysztofa Wykowskiego wynosi ponad 3 mln zł. On także dochód czerpie z działalności gospodarczej.

Marcin Mieczkowski dysponuje majątkiem około 2,5 mln zł. W naszym zestawieniu jest on niedoszacowany, ponieważ nie uwzględniamy czterech łodzi i przyczepy, które znalazły się w oświadczeniu. Radny posiada 4 nieruchomości, prowadzi działalność gospodarczą i nie posiada kredytu.

Leszek Konopka w gronie radnych ma najwięcej nieruchomości. Posiada dom, trzy mieszkania i cztery inne nieruchomości. W sumie wartość majątku wynosi około 1,9 mln zł. 

Podobnym majątkiem dysponuje Ewa Chludzińska, która ma dom, mieszkanie i kilka działek. Do spłaty został jej jeszcze kredyt w wysokości 15 tys. zł.

Majątek Ireneusza Cieślika nieznacznie przekracza 1 mln zł. Obecnie swój dochód czerpie z emerytury. Posiada dom.

Listę „milionerów” zamyka Edyta Śledziewska, której majątek wynosi około 1 mln zł. Dobry nastrój zakłóca jej konieczność spłaty około 130 tys. zł kredytu. Dochód czerpie z umowy o pracę. Posiada mieszkanie i działkę. 

Poniżej miliona, na około 990 tys. zł szacowany jest majątek Marka Szynkiewicza, który także zatrudniony jest na umowę o pracę. Radny posiada mieszkanie i działkę. Do spłaty pozostało mu jeszcze niecałe 70 tys. zł kredytu.

Majątek Anny Najdy wynosi około 850 tys. zł. Dochód czerpie z działalności i umów. Dysponuje dwoma mieszkaniami i inną nieruchomością. 

Marek Kisiel posiada prawie 150-metrowy dom, który wycenił na 800 tys. zł. Jako jeden z niewielu nie posiada samochodu o wartości pow. 10 tys zł. Dochód czerpie z działalności gospodarczej, a do spłaty pozostało mu jeszcze prawie 300 tys. zł kredytu, który wziął na budowę domu.

Majątek Wojciecha Michalaka wynosi około 750 tys. zł. Lubuje się w samochodach Saab 93, których ma dwa (z 2004 i 2012 roku) oraz Kia Sorento z 2005 roku. Do spłaty pozostaje 50 tys. kredytu. Część majątku jest we współwłasności, część nie. Dochód czerpie z umowy w ŁSM. 

Karol Sztejno posiada 120-metrowy dom i dwie działki. Wartość jego majątku wynosi trochę ponad 700 tys. zł. Dochód czerpie z umowy o pracę i renty.

Marcin Dębek posiada mieszkanie, dwa samochody (Honda FR-V z 2007 i A3 – 2015) oraz niecałe 150 tys. zł kredytu do spłaty. Majątek wynosi w sumie ponad 600 tys. zł. 

Podobną wartość majątku zadeklarowała Milena Siok. Radna z mężem posiada ponad 70-metrowe mieszkanie i kredyt (345 tys. zł). Dochód czerpie z działalności gospodarczej i umowy o pracę.

Radny Andrzej Wojtkowski posiada 61 metrowe mieszkanie, samochód, a dochód czerpie z umowy o pracę. Majątek szacuje na około 590 tys. zł. Majątek Piotra Modzelewskiego wynosi około 550 tys. zł. We współwłasności posiada ponad 100-metrowe mieszkanie, KIA Proceed i kredyt hipoteczny. Dochód czerpie z umowy o pracę.

Piotr Chmielewski jak czytamy w oświadczeniu, zarabia świadcząc umowę o pracę w szkole. Lubi BMW X5, których posiada dwa (2007 i 2012 rok) i ma do spłaty 60 tys. zł kredytu. Posiada mieszkanie i działkę, a wartość majątku wynosi około 530 tys. zł.

Hubert Marek Norowski posiada samochód (współwłasność) Hyundai Iqniq i oszczędności, których suma wynosi około 70 tys. zł. Dochód czerpie z umów zlecenie.

Radny Adrian Gołaszewski w swoim oświadczeniu napisał, że posiada 6839 zł oszczędności i Audi A3 z 2009 roku. W złożonym oświadczeniu napisał, że nigdzie nie pracuje i nie zarabia.

 

Link do oświadczeń radnych


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę