Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Narew w Łomży powyżej stanu ostrzegawczego

Główne zdjęcie
Siemień Nadrzeczny

Narew w Łomży przekroczyła poziom ostrzegawczy i ciągle się podnosi. Do szczytu sprzed 11 lat brakuje jeszcze pół metra. W Wiźnie z kolei do stanu alarmowego brakuje dziś 11 cm.

Poziom Narwi od kilku tygodni nieustannie podnosi się. Widzą to mieszkańcy Łomży spacerujący brzegiem doliny i kierowcy stojący w korku na ul. Zjazd. 

W środę 21 lutego 2024 roku poziom Narwi na wodowskazie w Piątnica – Łomża wyniósł 416 cm i o 6 cm przekroczył poziom ostrzegawczy. Przepływ rzeki przy obecnym stanie wynosi 242 m3/s. Do rekordowego stanu ostatnich lat brakuje jeszcze 50 cm. W kwietniu 2013 roku zarejestrowany maksymalny stan rzeki wyniósł 466 cm. Stan był na tyle wysoki, że pozwalał po rozlewiskach pływać małą łodzią żaglową. W lutym tamtego roku najwyższy zarejestrowany stan wyniósł 338 cm. 

W Wiźnie Narew już dawno przekroczyła poziom ostrzegawczy i powoli przyrasta. W środę rano zanotowano 459 cm, co oznacza, zę do stanu alarmowego brakuje 11 cm. Dla przypomnienia, w 2013 roku w najwyższy poziom rzeki notowany był w kwietniu i wyniósł 493 cm. 

Woda podnosi się na wszystkich głównych rzekach w regionie. Stan ostrzegawczy przekroczony jest w Płoskach na Narwi (359cm, o 29 cm powyżej ostrzegawczego) i Osowcu na Biebrzy (403 cm, o 3 cm powyżej stanu ostrzegawczego).

Dolina Narwi od Łomży do Wizny i kotlina biebrzańska mają duże możliwości przyjęcia nadmiaru wody. Mimo, że czekają nas opady deszczu, to na razie trudno oczekiwać, by rzeka zbliżyła się do stanu sprzed 11 lat. 

źródło: IMGW

 

Foto: Siemień Nadrzeczny
Foto: Siemień Nadrzeczny
Foto: Siemień Nadrzeczny
Foto: Łomża, ogródki działkowe
Foto: Łomża, ogródki działkowe
Foto: Wizna
Foto: Wizna
Foto: Wizna
Foto: Wizna
Foto: Wizna
Foto: Łomża, plaża miejska
Foto: Łomża, plaża miejska

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę