32. finał WOŚP w Łomży, Piątnicy i Kolnie
Trwają ostatnie przygotowania do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie już duże imprezy odbędą się 28 stycznia w Łomży i w Piątnicy, do których w tym roku dołączyło Kolno. Orkiestrowe wydarzenia zaczną się już tydzień wcześniej, od „Morsowania z serduchem” i WOŚPogeddonu, kolejne odbędą się w najbliższy czwartek i piątek. Motto tegorocznej edycji WOŚP brzmi „Tu wszystko gra OK!”, a pieniądze są zbierane na zakup sprzętu diagnostycznego i rehabilitacyjnego na oddziały pulmonologiczne dla dzieci i dorosłych.
Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łomży i w regionie zapowiada się bardzo interesująco. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wolontariuszy i wolontariuszek z Moniką Orłowską na czele, działających w łomżyńskim sztabie WOŚP, z każdym rokiem impreza rozwija się, z racji dołączania do niej nowych ludzi i instytucji oraz takich, które wracają po latach przerwy. W tym roku dotyczy to służb mundurowych, które mogły powrócić do grania w Orkiestrze po ostatnich wyborach parlamentarnych i zmianie rządu.
- Każdy finał jest indywidualny, każdy finał jest niepowtarzalny i każdy z finałów ma wyjątkowe emocje i możliwości, jeśli chodzi o współpracę - podkreśla Monika Orłowska. - W tym roku poszerzyliśmy to grono o wyjątkowe instytucje, służby i osoby - bardzo cieszy mnie fakt, że wróciły do nas służby mundurowe, że mogą i chcą z nami być - tęskniliśmy za tym, bo tak, jak gram już 10 rok, to początki były takie, ale później się one zmieniły.
Wojskowe Centrum Rekrutacji w Łomży oraz 18. Łomżyński Pułk Logistyczny włączyły się w przygotowanie „Wojskowego Grania w Piątnicy!” w piątek 26 stycznia, imprezy gminy Piątnica poprzedzającej niedzielny finał. W programie wydarzenia, odbywającego się w godzinach 15:00-21:00, między innymi, halowy turniej piłki nożnej, symulator strzelania, różnego rodzaju zajęcia sportowe i pokazy, konkursy i licytacje. Do tego 18. Łomżyński Pułk Logistyczny przekazał na licytacje voucher, dzięki któremu będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy i rusznikarnię oraz porozmawiać z dowódcą, pułkownikiem Pawłem Gałązką, ryngraf wykonany z okazji wykonania i poświęcenia sztandaru jednostki oraz równie unikalny, imienny coin dowódcy pułku.
Dyrektor Zakładu Karnego w Czerwonym Borze przekazał do wylicytowania przedmioty wykonane przez osadzonych oraz vouchery na zwiedzanie więzienia. W organizację finału tradycyjnie już włączyły się również łomżyńskie Morsy, zapraszające na „Morsowanie z serduchem” i WOŚPogeddon (niedziela 21 stycznia, godzina 11:00), piwiarnia Warka (koncert zespołu Leczsami i licytacje w czwartek 23 stycznia, godzina 20:30) oraz Łomżyński Klub Płetwonurków „Podwodny Jeleń” (podwodne kwestowanie w niedzielę 28 stycznia w Parku Wodnym, w godzinach 17:00-19:00). Nie zabrakło też udziału Akademii Łomżyńskiej, Galerii Veneda i wielu innych firm i instytucji. Jest wśród nich również Muzeum Północno-Mazowieckie, które za datki do puszek udostępnia w niedzielę 28 stycznia swe wystawy, organizuje familijne zajęcia i warsztaty plastyczne oraz licytacje prac łomżyńskich artystów. Licytacji będzie znacznie więcej, nie tylko podczas poszczególnych finałów, ale od poniedziałku 22 stycznia również w sieci - poza szansą wylicytowania różnych usług i przedmiotów, również unikalnych i o dużej wartości artystycznej, można będzie na przykład zwiedzić Sejm i zjeść obiad w towarzystwie posłanki Alicji Łepkowskiej-Gołaś. Zwieńczeniem tych wszystkich działań będą niedzielne finały 28 stycznia, odbywające się w Piątnicy (Gminna Hala Sportowa), Łomży (Hala Kultury) i Kolnie (KOKiS). Podczas wielogodzinnych imprez nie zabraknie koncertów bardzo zróżnicowanych wykonawców i licznych atrakcji dla młodszych i starszych uczestników, którzy będą mogli wesprzeć orkiestrę, licytując i wrzucając datki do 120 przygotowanych na tegoroczny finał puszek.
- Wydarzeń mamy mnóstwo; widzimy taki pozytywny zryw narodowy i mamy nadzieję, że zostaną dzięki temu wyłącznie pozytywne emocje, że nie będzie żadnych podziałów, żadnej wrogości, bo zawsze chcieliśmy pokazać, że jesteśmy ponad tym, bo misją naszych działań, działań charytatywnych, jest przecież kawałek życia w roku, w miesiącu, w tygodniu, zaangażowanie i ciężka praca, która ma wpływ na to, co dzieje się wokół nas - podsumowuje szefowa łomżyńskiego sztabu WOŚP Monika Orłowska. - Możemy widzieć tego efekt, sprzęt z serduszkami, że przesiewowe badanie słuchu jest robione wszystkim dzieciom - wiemy, że to działa i to jest, dlatego zachęcam państwa, żebyście odczarowali trochę atmosferę i byli z nami jeszcze bardziej. Zapraszam też do zobaczenia od środka: jak gramy, jak funkcjonujemy; wszystkie ręce na pokład, mam nadzieję, że będziemy grać zawsze, do końca świata i jeden dzień dłużej.
Szczegółowe informacje na temat 32. finału WOŚP można znaleźć na profilu łomżyńskiego sztabu.
Wojciech Chamryk
Fot. Adam Dąbrowski