Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomżanie w finałach”B” Mistrzostw Polski Juniorów w pływaniu

Dobrze na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych (14, 15 lat) w pływaniu zaprezentowali się reprezentanci Łomży. Podopieczni trenera Bartosza Kutnego z UKS Butterfly wywalczyli 4 finały „B”.

W dniach 08-10 grudnia 2023r. na „krótkim” (25 m) basenie odbyły się Zimowe Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych. To najważniejsze zawody organizowane przez Polski Związek Sportowy w tej części sezonu. 435 zawodników ze 132 klubów z rocznika 2009 wystartowało w Poznaniu, natomiast 449 o rok starszych kolegów z 134 klubów w Gliwicach.

Łomżyński  UKS Butterfly reprezentowali zawodnicy Bartosza Kutnego i Piotra Arnisty : Kaja Kurpiewska i Filip Rudczyk (14 lat) i Eliza Chrzanowska i Igor Darmetko (15-lat).

„Zawody odbywały się w formule porannych eliminacji, w których zawodnicy walczyli o awans do wieczornych finałów. Aby w nich wystąpić, trzeba była pokonać kilkudziesięciu, a nawet setki startujących rywali w danej konkurencji. Najlepsza 10-tka pływaków z eliminacji awansowała do Finału „A”, zaś ci, którzy zajęli miejsca od 11-tego do 20-tego, rywalizowali w Finale „B”. Tak więc już sam awans do finałów jest sporym osiągnięciem, gdyż meldują się tam najlepsi w Polsce młodociani pływacy, a różnice czasowe, szczególnie na krótszych dystansach, liczone są w dziesiętnych sekundach” - czytamy przesłanej informacji. 

Najlepiej z łomżyniaków wypadli 14-latkowie.
Filip Rudczyk wywalczył awans aż do trzech finałów „B”. W konkurencji 50 m stylem grzbietowym poprawił rekord życiowy i awansował do wieczornego finału B. W finale po raz drugi  poprawił „życiówkę” i z czasem 28,74 sek. uplasował się na 5 miejscu, czyli 15-tym miejscu w Polsce. Na dystansie 100 m było podobnie. Rano pobił rekord życiowy, o prawie 1 sek. i z ostatnim czasem awansował do finałów. Tam popłynął jeszcze szybciej (o 0,5 sek.) i wyprzedzając 3 rywali. Ostatecznie zajął 7 miejsce (17 w Polsce). W tym samym stylu, ale na dystansie 200 metrów w finale B, łomżyniak uplasował się na 19 miejscu, poprawiając swój rekord życiowy aż o 4 sekundy.

Kaja Kurpiewska awansowała do jednego finału B, gdzie po pięknej walce na 50 m stylem grzbietowym  ustanowiła rewelacyjny rekord 31,92 sek. W wieczornym finale nie udało poprawić się tego wyniku i ostatecznie zajęła 10 miejsce (20 miejsce w Polsce). Warto również odnotować rewelacyjny start Kai na dystansie 50 m w stylu dowolnym, w którym z czasem 28,50 sek. zajęła 23 miejsce na 110 startujących. Do finału „B”, zabrakło Kai… 0,3 sek.

15-latkowie nie awansowali do finałów mistrzostw, choć poprawiali swoje rekordy życiowe. 
Eliza Chrzanowska najlepiej zaprezentowała się w konkurencji 200 m w stylu grzbietowym, gdzie uplasowała się na 28 miejscu. W sprintach (50 m) stylu dowolnego i grzbietowego zajęła dalsze miejsca. 

Igor Darmetko ustanowił aż 3 rekordy życiowe: na 200 m w stylu zmiennym, 100 m w stylu motylkowym oraz 50 m w stylu dowolnym. Niestety, również i jemu nie udało się awansować do finałów. 

- Osiągnięte rezultaty, szczególnie Filipa i Kai są naprawdę bardzo dobre i stawiają ich w gronie najlepszych pływaków, a w zasadzie grzbiecistów - z rocznika 2009r. - w Polsce – ocenia Bartosz Kutny. Trenera cieszy przede wszystkim  stały progres i radość zawodników z pływania. 

Z kolei Jarosław Szeremet, prezes UKS Butterfly wskazuje, że „Cztery finały „B” to dotychczas najlepsze osiągnięcie łomżyńskiego klubu. Oznacza to, że nasi 14-latkowie znajdują w gronie 20-tu najlepszych pływaków w Polsce w swoim roczniku. Jest to dla nas duży sukces, ale też mobilizacja do dalszego rozwoju klubu.”

Na początku 2019 roku w UKS Butterfly trenowało ponad 30 osób, obecnie ponad 200.

źródło: UKS Butterfly

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę