Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 25 września 2023 napisz DONOS@

Jak bezpiecznie oświetlić przydomowy taras?

Przydomowe strefy relaksu to miejsca, z których chętnie korzystamy o każdej porze dnia i nocy, przy różnych warunkach pogodowych. Aby zapewnić komfort wszystkim domownikom i ich gościom, trzeba oczywiście zadbać o właściwe wyposażenie tej przestrzeni – w tym oczywiście o dobre oświetlenie.

Jakie lampy muszą trafić na taras? Co zrobić, by odpowiednio go oświetlić i zapewnić bezpieczeństwo podczas spotkań i relaksu? O tym przeczytacie poniżej.

Oświetlenie tarasu – wygoda, bezpieczeństwo i klimat

Wygodny taras to przede wszystkim zewnętrzna przestrzeń do rekreacji. To właśnie tam wypoczywa się po pracy lub szkole, tam spędza się czas na zabawie z dziećmi lub organizuje imprezy ze znajomymi. Do tego celu potrzeba jednak dobrego oświetlenia, składającego się przynajmniej z kilku punktów świetlnych.

Właściwe rozmieszczenie źródeł światła w miejscu do relaksu bywa istotne z różnych powodów. Przede wszystkim pozwala na równomierne doświetlenie całej strefy. A to wpływa na bardziej komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się czy przyjemne spędzanie czasu na rekreacji w mniejszym lub większym gronie. W końcu same oprawy i emitowane przez nie światło to także ważny element estetyczny w ramach aranżacji tarasu. Wpływają na jego wygląd oraz klimat przestrzeni do odpoczynku.

Z ilu lamp musi się składać oświetlenie na taras?

Liczba opraw oświetleniowych, które mają znaleźć się na tarasie, jest ściśle uzależniona od wielkości i funkcji przestrzeni. Na niewielkim patio wystarczy mniej produktów do oświetlenia ogólnego niż na okazałym, zadaszonym tarasie. Dobór opraw wynika też z względów wizualnych.

Jakie lampy wybrać? Najczęściej na tarasach wykorzystuje się produkty zapewniające oświetlenie ogólne (przemieszczanie się i komfort przebywania w strefie relaksu) oraz dekoracyjne (budowanie nastroju oraz podświetlanie punktowe szczególnie ciekawych detali architektonicznych czy elementów wystroju ogrodu).

Do tego celu stosuje się lampy o wysokim współczynniku IP, wykonane z trwałych materiałów, odpornych na działanie czynników pogodowych. Montuje się je na elewacji (oczka wpustowe, plafony, reflektory), zadaszeniu (modele wpustowe, lampy wiszące). Niekiedy taki system uzupełnia się lampkami LED w formie girlandy, by nadać przestrzeni bardziej romantyczny klimat. Spory wybór ciekawych produktów oferuje choćby sklep z lampami: AZzardo.com.pl.

Dużą popularnością cieszy się oświetlenie na słupkach lub najazdowe – umieszczane wokół podestu tarasowego, wyodrębnia strefę i podkreśla jej znaczenie. Obok tradycyjnego oświetlenia, zasilanego z sieci, sporą popularnością cieszą się lampy solarne, które wytwarzają energię potrzebną do zasilenia źródeł światła z promieni słonecznych.

Inteligentne oświetlenie ogrodowe – jakie rozwiązania wybrać?

Co jeszcze wpływa na funkcjonalność systemu oświetleniowego? Coraz częściej wybiera się rozwiązania LED – o dużej żywotności i energooszczędności. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z większością nowoczesnych opraw oświetleniowych.

Równie praktycznym rozwiązaniem jest postawienie na lampy z czujnikami. Na tarasie warto postawić na produkty z czujnikiem zmierzchu. Sensory nieustannie mierzą ilość światła wokół nich. Jeśli robi się zbyt ciemno, automatycznie włączają zewnętrzne lampy. Zwiększa to komfort korzystania z przydomowej strefy wypoczynku o każdej porze dnia i nocy. Co więcej, wiele lamp LED nadaje się do podłączenia do domowej sieci inteligentnego oświetlenia. Dzięki temu da się sterować nimi zdalnie lub ustawić preferowane sceny świetlne czy nawet harmonogramy oświetleniowe do wykorzystania w przyszłości. W ten sposób oświetlenie ogrodu staje się nie tylko wygodniejsze, zużywa się też mniej energii elektrycznej oraz odpowiednio doświetla każdą strefę.

Nowoczesne oświetlenie do ogrodu – funkcjonalność dla Ciebie i bliskich

Dobre oświetlenie tarasu w przydomowym terenie powinno łączyć najwyższą funkcjonalność z ciekawym wzornictwem. Musi być praktyczne, zapewniać bezpieczeństwo i budować klimat. Tak tworzy się idealne warunki do przyjemnego wypoczynku na tarasie – bez względu na porę.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę