Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

Kopie starych, kurpiowskich kapliczek będzie można oglądać w skansenie w Nowogrodzie

Główne zdjęcie
Fot. Paweł Wądołowski / Radio Białystok

To sposób pracowników skansenu w Nowogrodzie na ocalenie starych, kurpiowskich kapliczek. Często stoją w niedostępnych miejscach, albo są już bardzo zniszczone. Teraz kopie części z nich będzie można oglądać na terenie skansenu.

Jako pierwszą będzie można zobaczyć kapliczkę z Dobrego Lasu. 

- Rozpoczynamy akcję, która ma ocalić stare, kurpiowskie kapliczki. One, na przestrzeni lat znikały z wiejskiego krajobrazu. Na szczęście kilka się zachowało. Między innymi w Dobrym Lesie, jest bardzo wyjątkowa kapliczka - pieta, czyli rzeźba przedstawiająca Maryję trzymającą w ramionach Jezusa. Rzeźba jest osadzona w wielkiej monumentalnej lipie. Nasz rzeźbiarz ma zrobić kopię tej rzeźby - mówi dyrektor Skansenu w Nowogrodzie Juliusz Jakimowicz.

Jak mówi Tadeusz Wyszyński, który ma wyrzeźbić kopię kapliczki, będzie to bardzo wymagająca praca. Trzeba oddać wiele szczegółów i emocji. Samo rzeźbienie może potrwać ponad dwa tygodnie.

Prace nad skopiowaniem kapliczki z Dobrego Lasu już się rozpoczęły, ale wliczając przygotowanie odpowiedniego materiału i miejsca potrwają kilka tygodni.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę