Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 marca 2023 napisz DONOS@

Zaproszenie

Utworzenie Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów zostało poprzedzone powołaniem w Łomży - z inicjatywy Heleny Czernek - na przełomie lat 60. i 70. oddziałów trzech ogólnopolskich towarzystw naukowych prowadzących działalność z zakresu kultury języka, literatury oraz historii. ŁTN rozpoczęło swoją działalność w 1975 roku. Pierwszym prezesem Zarządu Towarzystwa został prof. Józef Babicz, który pełnił tę funkcję do 1988 roku. Następnie na prezesa wybrano prof. Michała Gnatowskiego, który kieruje Zarządem do dnia dzisiejszego. Od 1988 roku dyrektorem biura Zarządu jest mgr inż. Elżbieta Żegalska, pełni ona także funkcję sekretarza generalnego. Celem Towarzystwa jest krzewienie nauki i pielęgnowanie kultury, inspirowanie i popieranie badań naukowych oraz gromadzenie wszelkich materiałów naukowych ze szczególnym uwzględnieniem dziejów regionu, jego odrębności językowych i kulturowych. Obecnie Towarzystwo liczy 214 członków. ŁTN prowadzi działalność naukową, wydawniczą i popularyzatorską. Organizuje seminaria doktoranckie oraz sesje naukowe i popularnonaukowe, których odby ło się 92. Członkowie Towarzystwa podejmują badania naukowe z zakresu historii społeczeństwa i miast regionu, językoznawstwa, socjologii i przyrody. Badania były dofinansowywane przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, organy samorządowe oraz ze środków własnych. Od blisko 30. lat Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe prowadzi działalność wydawniczą. W tym okresie ukazało się 89 publikacji. Wśród nich znajdują się monografie najstarszych miast regionu: Wizny, Jedwabnego, Szczuczyna, Radziłowa, Stawisk, Łomży, Zambrowa, Kolna, Wysokiego Mazowieckiego, biografie zasłużonych łomżan: rodziny Wagów, Stanisława Antoniego Szczuki, Rajmunda Rembielińskiego, Adama Chętnika, Piotra Bańkowskiego, Stanisława Michałowskiego, Heleny Czernek, Stefanii Karpowicz, Stanisława Dworakowskiego, materiały z sesji i opracowania badań. Od 1989 roku systematycznie wydawane są “Studia Łomżyńskie”. Do tej pory ukazało się 16 tomów. Wszystkie publikacje można nabyć w siedzibie Towarzystwa, przy ul. Długiej 13 w Łomży. ŁTN posiada bibliotekę z bogatym księgozbiorem liczącym obecnie ponad 16 tysięcy woluminów, w tym 1900 zostało ofiarowanych na mocy testamentu prof. Piotra Bańkowskiego. Profesor przekazał Towa- rzystwu również cenną kolekcję porcelany, obrazów i mebli. Znaczącą część zasobów książkowych ŁTN stanowią starodruki oraz wydawnictwa z XIX i początku XX wieku. Duży zbiór tworzą ponadto książki oraz czasopisma dotyczące Ziemi Łomżyńskiej i Kurpiowszczyzny. Z księgozbioru na co dzień korzystają studenci, nauczyciele oraz inni czytelnicy. ŁTN współpracuje z Polską Akademią Nauk, uczelniami, towarzystwami naukowymi oraz instytucjami kultury w zakresie popularyzowania wiedzy i nauki.

Elżbieta Żegalska


Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę