Kamery orężem, a krzywda dzieci boli najbardziej
Zawodowo często zajmują się ciemną stroną społecznego życia. Szczególnie trudne są te, gdzie widzą krzywdę dzieci. Ich szef mówi, że muszą sobie trudne sytuacje w głowach poukładać, by następnego dnia świeżo przyjść do pracy. Policjanci, bo o nich mowa, dziś w Łomży uroczyście obchodzili swoje święto.
24 lipca 1919 roku do życia powołano Policję Państwową. Dziś dzień ten stał się świętem Policji. Przypomniała o tym oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Łomży starszy aspirant Karolina Wojciekian, która przekazała, że w łomżyńskiej jednostce służbę pełni 226 funkcjonariuszy i 63 pracowników cywilnych.
Inspektor Krzysztof Woźniewski, Komendant Miejski Policji w Łomży mówił o wsparciu jednostki w mierzeniu się ze zjawiskiem nielegalnego przekraczania polskiej granicy.
– Jak pokazują badania Policja jest darzona wysokim zaufaniem społeczeństwa. Wysoko oceniane są również działania policjantów na rzecz przeciwdziałania przestępczości. Cieszę się, że również policjanci łomżyńscy są darzeni szacunkiem, a ich wysiłki są pozytywnie oceniane przez obywateli – mówił oficjalnym gościom, licznie zgromadzonym w łomżyńskiej Hali Kultury.
W rozmowie z 4lomza.pl komendant wskazywał, że orężem przed brutalnością mają być kamery, które niejednokrotnie powściągliwie działają na funkcjonariuszy.
- Niejdnokrotnie postępowania skargowe pokazywały, że to druga strona jest winna, a my pomimo tego, że jesteśmy szykanowni, pełnimy w sposób prawidłowy służbę.
Zdradził, że obecnie na wyposażeniu komendy znajduje się 19 kamer.
- Niebawem otrzymamy dla funkcjonariuszy ruchu drogowego i to będzie pokazywało obraz jak kierowcy odzywają się nieraz i jak szanują mundur.
Inspektor Woźniewski podkreśla, że „nie ma problemów z naborem do Policji w garnizonie łomżyńskim (Łomża, Kolno, Zambrów, Grajewo). Zdaniem komendanta najtrudniejsze są interwencje związane z dziećmi - wypadki z udziałem dzieci.
- To się odbija na policjantach i myślę, że to są najgorsze dni dla policjanta. Musi on to wszystko sobie poukładać w głowie, żeby na drugi dzień, znowu świeżo przyjść do pracy, do służby.
Głównym elementem obchodów było wręczenie kilkudziesięciu aktów nadania wyższych stopni policjantom i nagrodzenie cywilnych pracowników komendy. Podkomisarz Przemysław Rybicki decyzją Komendanta Głównego Policji został podinspektorem. Komendant Wojewódzki Policji awansował m.in. Justynę Janowską i Arkadiusza Filipkowskiego na stopień komisarza.
Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś przekazał symboliczny czek na 50 tys. zł.