Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 10 stycznia 2025 napisz DONOS@

Dziękujemy, że mamy takie Mamy

Główne zdjęcie
Fot. ANSŁ

- Nie każde dziecko powie swojej mamie „kocham cię, mamusiu – mówi Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. Przypomina o dzieciach, które w ten klasyczny sposób nie mogą podziękować swoim mamom. By 26 maja nie przeszedł dla nich niezauważony i by poczuły się wyjątkowo, mamom dzieci z niepełnosprawnością wykładowczynie i studentki Kosmetologii ANSŁ przygotowały zabiegi pielęgnacyjne.

Akademia Nauk Stosowanych w Łomży wspólnie z Zespołem Szkół Specjalnych w Łomży przygotowała akcję „Dziękujemy, że mamy takie Mamy”. 

- Mamy dzieci z niepełnosprawnością ponoszą w naszej kulturze najwyższe koszty emocjonalne związane z wychowaniem swoich pociech. Poświęcają na ich rzecz nieomal wszystko, każdego dnia stając przed licznymi decyzjami: jaki sprzęt rehabilitacyjny zakupić, z jakich konsultacji medycznych skorzystać, z czego zrezygnować, a co wybrać, żeby wszystko mieściło się w rodzinnym budżecie - mówi Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. - 26 maja obchodzimy Dzień Mamy, ale nie każda mama dostanie w tym szczególnym dniu od swojego dziecka laurkę. Nie każde dziecko powie swojej mamie „kocham cię, mamusiu”. Są wśród nas dzieci niemogące w ten klasyczny sposób podziękować swoim rodzicom, głęboko niepełnosprawne, niekomunikujące się ze światem za pomocą słów. I są ich mamy, kobiety biorące na siebie wszystkie problemy swoich dzieci, walczące o małe promyki szczęścia dla własnych pociech.

Profesor Joanna Truszkowska z Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych ANSŁ, pomysłodawczyni akcji, podkreśla, że mamy dzieci z niepełnosprawnością nie zawsze dają sobie wewnętrzne przyzwolenie, aby zrobić coś tylko dla siebie. Częściej rezygnują z własnych potrzeb. - Chcieliśmy na naszej  uczelni dać mamom taki przyjazny, subtelny sygnał, że są ważne. Ważne dla swoich dzieci, swoich rodzin, ale też ważne dla samych siebie - mówiła profesor Truszkowska. 

Wykładowczyni akademicka dr Beata Jankowska oraz studentki Kosmetologii ANSŁ, zadbały, aby mamy czuły się w uczelnianej sali do zajęć praktycznych, jak w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Tam skorzystały z zabiegów pielęgnacyjnych na dłonie, twarz, specjalistycznej diagnozy stanu skóry, kawitacji, ale i psychiki.

Akacja „Dziękujemy, że mamy takie Mamy” została przeprowadzona 25 maja, w przeddzień Dnia Mamy. Wzięło w niej udział prawie 20 mam niepełnosprawnych dzieci. 

 

źródło: ANSŁ


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę