Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Ptasia grypa pod Łomżą

Główne zdjęcie
Narwica pod Kalinowem

Potwierdzono pięć przypadków ptasiej grypy H5N1 w pobliżu Łomży. Służby weterynaryjne wykryły chorobę u padłych mew śmieszek znalezionych niedaleko Narwi w Kalinowie.

W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii w Łomży wyznaczył strefę objętą zakażeniem.

- Strefa obejmuje w powiecie łomżyńskim obszar miasta Łomża oraz sołectwa Piątnica Włościańska i Piątnica Poduchowna. Będzie się to wiązało z obostrzeniami dla hodowców drobiu, czyli między innymi utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu w sposób uniemożliwiający kontakt z ptactwem dzikim, zabezpieczenie paszy i wody przed dostępem zwierząt z zewnątrz, oraz stosowanie środków zabezpieczających, w tym mat dezynfekcyjnych, w gospodarstwach utrzymujących drób - mówił Marek Rutkowski z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Łomży.

Ograniczenia wprowadza też Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi.

- Wprowadzamy bezwzględne zakazy przemieszczania się bardzo blisko tych kolonii ze względu na spacerowiczów z okolic, którzy systematycznie przychodzą w Dolinę Narwi ze swoimi pieskami tak, żeby swobodnie sobie pobiegały. Jest to niedopuszczalne w takiej sytuacji. Zainfekowana kolonia znajduje się po prawej stronie mostu w Kalinowie na łąkach przyległych do wsi. Jest to niewielka kolonia, bo składająca się z 21 gniazd, druga jest bardzo blisko, po drugiej stronie rzeki, w której jest ponad 150 osobników - mówi dyrektor parku Mariusz Sachmaciński.

Powiatowy Lekarz Weterynarii prosi wszystkie osoby, które znajdą padłe ptaki o przekazanie informacji do Inspektoratu, najbliższego lekarza weterynarii, czy lokalnego samorządu. Ograniczenia będą obowiązywały do 10 czerwca.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę