Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 17 maja 2021 napisz DONOS@

Parlamentarzyści u starosty

Główne zdjęcie
senator Ludwik Zalewski, posłowie Jan Jarota i Lech A. Kołakowski, starosta Wojciech Kubrak, przewodniczący Rady Powiatu Henryk Kłosiński, wicestarosta Zbigniew Sokołowski

Trzech łomżyńskich parlamentarzystów – senator Ludwik Zalewski i posłowie Lech Kołakowski i Jan Jarota - spotkali się z władzami powiatu łomżyńskiego. Głównym celem spotkania było zapoznanie parlamentarzystów z najważniejszymi problemami samorządu powiatowego wynikającymi z realizacji nałożonych zadań.

Z inicjatywą spotkani wystąpił starosta Wojciech Kubrak. Podczas spotkania przekazał parlamentarzystom komplet materiałów opisujących najważniejsze problemy, które wymagają interwencji na szczeblu rządowym bądź wprowadzenia nowych uregulowań prawnych eliminujących przeszkody w realizacji kompetencyjnych zadań samorządu powiatowego. Do najważniejszych problemów przedstawionych parlamentarzystom Starosta zaliczył:
  • finansowanie powiatu, a w szczególności jednostek kultury, oświaty, pomocy społecznej, dróg i mostów,
  • sformalizowane i skomplikowane procedury pozyskiwania środków europejskich oraz konieczność ich uproszczenia,
  • nierównomierne traktowanie powiatów w stosunku do innych podmiotów uniemożliwiające organizowanie przez jednostki powiatowe robót publicznych,
  • uregulowanie sprawy opłacania składek zdrowotnych za osoby pracujące w tzw. „szarej strefie”,
  • zmianę odpowiednich przepisów umożliwiających umieszczanie osób najbardziej potrzebującym w domach pomocy społecznej,
  • decentralizację uprawnień dla samorządów w zakresie likwidacji barier architektonicznych.
Parlamentarzyści zadeklarowali pomoc Powiatowi Łomżyńskiemu w zależności od możliwości we wspieraniu inicjatyw służących rozwojowi lokalnemu.
Poseł Lech Kołakowski poinformował, że rząd zna problemy zgłoszone przez samorząd. W tej chwili trwają prace nad uproszczeniem procedur związanych z pozyskiwaniem środków europejskich. Sprawę rozwoju drogownictwa na terenie naszego województwa Poseł Kołakowski przedstawił w Sejmie podczas debaty budżetowej, kładąc nacisk na realizację drogi szybkiego ruchu Warszawa-Białystok z odgałęzieniem przez Łomżę i budowę obwodnicy miasta. Zadeklarował pomoc w zorganizowaniu spotkania z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie finansowania powiatowych jednostek kultury. Zobowiązał się do zgłaszania wszelkich problemów samorządowych na szczeblu rządowym oraz w Sejmie w formie interpelacji i zapytań poselskich. Wyraził nadzieję, że takie spotkania będą się odbywały częściej co wpłynie na intensyfikację i rozwój naszego regionu.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę