Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 09 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kolejna kara za śmieci i następna w kolejce

Ponad 130 tys. zł kary ma zapłacić Miasto Łomża za nieosiągnięcie w 2019 roku wskaźnika recyklingu niektórych odpadów komunalnych. W 2020 roku również nie udało się w mieście spełnić tych wymagań, w związku z tym należy oczekiwać kolejnej kary.

Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska 11.05.2022 roku nałożył karę pieniężną w wysokości 132 239 zł za nieosiągnięcie w roku 2019 wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych (papier, metal, tworzywo sztuczne, szkło). Łomża minimum 40% wspomnianych odpadów komunalnych powinna przygotować do ponownego użycia. Niestety w 2019 roku odzyskano 30,47%, a wspomniana kara wiąże się z niespełnieniem tego obowiązku prawnego.

„W dniu 15.06 2022 Miasto Łomża wystąpiło do PWIOŚ z wnioskiem o zawieszenie zapłaty kary pieniężnej, a następnie jej umorzenie” - czytamy w opublikowanym ostatnio raporcie o kontrolach przeprowadzonych w Urzędzie Miejskim w 2022 roku. Miasto uzasadnia, że „podejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie osiąganego poziomu recyklingu i odzysku odpadów, w tym m.in. rozbudowa i modernizacja sortowni odpadów w Czartorii”. Argumentem na zaniechanie płacenia kary ma być „Łomżyniaczek", czyli środek organiczny mający poprawić właściwości gleby, a pochodzący z  przetworzonych w kompostowni odpadów. Ponad to gwarancją spełnienia wymaganego prawem poziomu recyklingu w 2021 roku – obiecuje w uzasadnieniu -  ma być także modernizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Akademickiej. „Wniosek jest w trakcie rozpatrywania” .

Niestety w kolejnym 2020 roku miasto Łomża także nie osiągnęło wymaganego prawem poziomu recyklingu papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła. Z 50%, do których miasto było zobowiązane, Łomża osiągnęła około 35%. Zatem poziom „braku” jest jeszcze większy niż w 2019 roku. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę