Kolejna kara za śmieci i następna w kolejce
Ponad 130 tys. zł kary ma zapłacić Miasto Łomża za nieosiągnięcie w 2019 roku wskaźnika recyklingu niektórych odpadów komunalnych. W 2020 roku również nie udało się w mieście spełnić tych wymagań, w związku z tym należy oczekiwać kolejnej kary.
Podlaski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska 11.05.2022 roku nałożył karę pieniężną w wysokości 132 239 zł za nieosiągnięcie w roku 2019 wymaganego poziomu recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych (papier, metal, tworzywo sztuczne, szkło). Łomża minimum 40% wspomnianych odpadów komunalnych powinna przygotować do ponownego użycia. Niestety w 2019 roku odzyskano 30,47%, a wspomniana kara wiąże się z niespełnieniem tego obowiązku prawnego.
„W dniu 15.06 2022 Miasto Łomża wystąpiło do PWIOŚ z wnioskiem o zawieszenie zapłaty kary pieniężnej, a następnie jej umorzenie” - czytamy w opublikowanym ostatnio raporcie o kontrolach przeprowadzonych w Urzędzie Miejskim w 2022 roku. Miasto uzasadnia, że „podejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie osiąganego poziomu recyklingu i odzysku odpadów, w tym m.in. rozbudowa i modernizacja sortowni odpadów w Czartorii”. Argumentem na zaniechanie płacenia kary ma być „Łomżyniaczek", czyli środek organiczny mający poprawić właściwości gleby, a pochodzący z przetworzonych w kompostowni odpadów. Ponad to gwarancją spełnienia wymaganego prawem poziomu recyklingu w 2021 roku – obiecuje w uzasadnieniu - ma być także modernizacja Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Akademickiej. „Wniosek jest w trakcie rozpatrywania” .
Niestety w kolejnym 2020 roku miasto Łomża także nie osiągnęło wymaganego prawem poziomu recyklingu papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła. Z 50%, do których miasto było zobowiązane, Łomża osiągnęła około 35%. Zatem poziom „braku” jest jeszcze większy niż w 2019 roku.