Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Od czego najlepiej zacząć lekcje pływania?

Dla większości osób pływanie jest formą rekreacji. Poza aktywnym wypoczynkiem można zyskać również na korzyściach zdrowotnych. Kolejną zaletą jest szansa na naukę w dowolnym momencie życia. Od czego zacząć lekcje? Co warto wiedzieć na temat pływania?

 

Dlaczego warto pływać?

Pływanie zaliczane jest do jednych z najbardziej ogólnorozwojowych form aktywności fizycznej. Nic więc dziwnego, że duża grupa rodziców decyduje się na lekcje dla swoich dzieci już w pierwszych etapach życia. Ogromną zaletą tej formy aktywności jest to, że gwarantuje możliwość pływania bez względu na porę roku. Latem dobrze sprawdzą się naturalne zbiorniki wodne, które dla naszego bezpieczeństwa powinny być strzeżone, natomiast zimą do dyspozycji pozostają np. kryte baseny. Dostępność takich miejsc przyciąga wielu zainteresowanych, którzy doceniają liczne korzyści zdrowotne pływania.

 

W każdym przypadku ważny okaże się odpowiedni strój do pływania. To pierwsza rzecz, na której zakup musisz się zdecydować, jeśli jeszcze nie posiadasz jej w szafie. Jednak wybór nie musi być zbyt skomplikowany. Strój warto dobrać do własnych preferencji dotyczących wygody oraz wyczucia stylu. Kobiety mogą zdecydować się na jedno- lub dwuczęściowy strój pływacki – fason należy dopasować do techniki pływania czy intensywności treningów.

Jakie są korzyści zdrowotne?

Mówiąc o profitach takiej formy aktywności, należy od razu zaznaczyć, że pływanie jest wskazane dla osób, które m.in. niedawno przeszły operację. Ruch w wodzie wzmacnia kondycję i poprawia wydolność organizmu. Poza tym ma pozytywny wpływ na pracę mięśni, a także kręgosłupa, co docenią osoby borykające się np. z bólami pleców. Poza tym prawidłowy rozwój ciała pozwala na utrzymanie satysfakcjonującej wagi. Pływanie zapewnia odprężenie i poprawę samopoczucia, a do tego potrafi przynieść lepsze wyniki w kwestii wydajności układu krążenia, ciśnienia krwi czy poziomu cholesterolu. To jedynie część korzyści zdrowotnych, które można uzyskać dzięki takiej formie ruchu.

Od czego najlepiej zacząć lekcje pływania-2.jpg

Ile czasu przeznaczyć na naukę i treningi?

Oswajanie się z wodą może zająć trochę czasu, szczególnie jeśli wcześniej wprawiała Cię ona w niepokój. Jednak warto przy tym pamiętać, że nauka pływania nie jest bardzo wymagająca. Można rozpocząć ją w dowolnym momencie swojego życia i nie trzeba od razu wskakiwać na głęboką wodę. Natomiast jeśli jesteś fanem takich ekstremalnych rozwiązań, pamiętaj o elementach, które ułatwią Ci tę szybszą formę przyzwyczajenia się do warunków panujących pod powierzchnią – przydatna okaże się kolekcja masek do pływania sklepu Sportano.

 

Wpływ na naukę będą mieć Twoje indywidualne predyspozycje, regularność i determinacja. Osoby, które przez długi czas wzbraniały się przed kontaktem ze zbiornikami wodnymi, będą potrzebowały prawdopodobnie więcej lekcji. Oswajanie się z nowymi warunkami i ćwiczenie umiejętności pływania mogą zająć nawet do kilku miesięcy, jeśli zdecydujesz się na 45-minutowe zajęcia. Czas nauki skróci się, gdy wydłużysz lekcje minimum do godziny. Systematyczne treningi przyniosą także lepsze efekty, dlatego warto pamiętać o pływaniu przynajmniej 2 razy w tygodniu.

Jak dobrać styl pływania?

Gdy już dostosujesz czas treningów do swoich obowiązków codziennych i dobrze oswoisz się z wodą, kolejnym krokiem jest wybór stylu pływania. Po zdecydowaniu się na jeden warto przy nim pozostać do całkowitego opanowania umiejętności, aby nie nabrać złych nawyków. Wielu instruktorów zaznacza, że naukę warto zacząć od tzw. grzbietu. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się dla osób, które mają trudność w przezwyciężeniu strachu z zanurzeniem głowy na dłuższy czas. Dla chcących pominąć ten krok, dobrze sprawdzi się pływanie kraulem, który skutecznie uczy łapania oddechu pod wodą. Jeśli do nauki będą potrzebne dodatkowe elementy, warto zapoznać się z takim wyposażeniem na Sportano.pl. Niektóre z wcześniej wspomnianych korzyści mogą okazać się dla Ciebie bardziej zachęcające do rozpoczęcia nauki pływania z uwagi na indywidualne potrzeby lub problemy zdrowotne, dlatego warto dopasować styl również do nich.

 

Naukę pływania należy zacząć od kupienia odpowiedniego stroju kąpielowego, oswojenia się z wodą oraz doborem właściwego stylu. Natomiast kluczem do sukcesu będzie systematyczność – regularne treningi przyniosą najlepsze wyniki w krótszym czasie.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę