Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Była kwestor jednej z łomżyńskich uczelni ma trafić na trzy lata do więzienia

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Trzy lata ma spędzić w więzieniu była kwestor jednej z łomżyńskich uczelni oskarżona o przywłaszczenie jej pieniędzy. Chodzi o blisko 1,2 mln zł.

Na trzy lata więzienia skazał w czwartek (9.03) Sąd Apelacyjny w Białystoku byłą główną księgową jednej z łomżyńskich uczelni za przywłaszczenie blisko 1,2 mln zł z kont tej szkoły wyższej. Skazana ma też zwrócić te pieniądze i zapłacić 20 tys. zł grzywny. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Apelacyjny w Białymstoku utrzymał wcześniejszy wyrok w tej sprawie. Kobieta przez 5 lat nie może też zajmować podobnych stanowisk.

Według śledczych oskarżona działała od 2011 do 2013 r. Pieniądze przelewała z kont uczelni na własne.

Do sądu trafił akt oskarżenia dotyczący czterech osób; nie tylko obejmował byłą już księgową, ale też trzy osoby z kierownictwa uczelni, które jednak sąd pierwszej instancji uniewinnił.

Biegli powołani w śledztwie ustalili, że kobieta wydawała pieniądze np. na spłatę kredytów, płaciła swoje rachunki, czy zapłaciła za zakup samochodu. Biegli ustalili też, że w ciągu dwóch lat oskarżona wzięła ponad sto zaliczek i ich nie rozliczyła.

Przedstawiciel uczelni mówił w trakcie procesu odwoławczego, że oskarżona przelewała każdego miesiąca trzykrotność swoich zarobków, do tego były to też m.in. kwoty z rzekomych umów cywilnoprawnych, nigdy nierozliczonych zaliczek czy fikcyjnych ryczałtów.

Sąd apelacyjny uznał, że trzy lata więzienia nie jest karą rażąco surową. Zwracał - z jednej strony - uwagę na wcześniejszą niekaralność czy dobrą opinię środowiskową, ale z drugiej na fakt, że przestępstwo było przemyślane, zaplanowane i realizowane przez długi czas z premedytacją i popełnione z nadużyciem zaufania pracodawcy, co doprowadziło do dużej szkody finansowej.

Sąd uznał nawet, że można mówić o "przejawach zdemoralizowania" oskarżonej, uzasadniających konieczność jej długotrwałej resocjalizacji w warunkach więziennych.

 

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/224182


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę