Pamięć o "Wyklętych"
„Oddajemy cześć tym, którzy nie pogodzili się z narzuconym przez sowieckiego okupanta systemem władzy i stylem życia. Wierni swoim ideałom i wiedzeni ogromną miłością do ojczyzny postanowili kontynuować walkę o wolność w ramach antykomunistycznego podziemia” - mówił płk Paweł Gałązka, dowódca Garnizonu Łomża podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
1. marca 2023 roku łomżyńskie obchody tego dnia odbyły się pod pomnikiem Pamięci Bohaterów Walk o Wolność i Niepodległość Polski w latach 1939-1956.
„Szczery patriotyzm i poświęcenie pozwoliły przetrwać naszemu narodowi okres stalinizmu i władzy komunistycznej” - przypominał płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Wskazał, że spadkobiercami i kultywatorami tradycji niezłomnych są dziś żołnierze obrony terytorialnej, a w obliczu bezprecedensowej agresji Rosji na Ukrainę to „dziedzictwo niezłomnych, wartości i cele jakimi się kierowali nabiera szczególnego wymiaru”.
„Zamiast świętować z całą cywilizowaną Europą zakończenie II wojny światowej, żołnierze nadal walczyli z bronią w ręku o te same ideały, za które ginęli podczas okupacji niemieckiej” - podkreślał mjr Mariusz Sakowski, dowódca 13. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT. Przypomniał, że ostatni walczący żołnierz AK z naszego regionu ppor. Stanisław Marchewka ps. Ryba został zabity 4 marca 1957 roku w Jeziorku.
Kwiaty złożyli: parlamentarzyści Senator Marek Komorowski i poseł Kazimierz Gwiazdowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski z zastępcą Andrzejem Garlickim, starosta łomżyński Lech Szabłowski z wicestarostą Marią Dziekońską i przedstawiciele wojska płk Paweł Gałązka, mjr Mariusz Sakowski i ppłk Adam Olszewski. Znicze zapalili przedstawiciele młodzieży i NSZ, a asystę honorową wystawił 18. ŁPL. W uroczystościach wzięła udział młodzież z pobliskich szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6, Szkoły Podstawowej nr 4 i III Liceum Ogólnokształcącego.