Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Mniej wiernych w kościołach

Główne zdjęcie
Ograniczenia w dostępie do kościołów w czasie pandemii

Lekko ponad 1/3 wiernych diecezji łomżyńskiej uczestniczy w niedzielnych mszach świętych, a ponad 16% przyjmuje komunię świętą. Mimo, że frekwencja spada to i tak w naszym regionie więcej ludzi uczestniczy w praktykach religijnych niż np. na zachodzie Polski.

O dewastującym spadku praktyk religijnych młodzieży mówił prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak komentując badanie CBOS-u, z którego wynika, że w najmłodszej grupie zmniejszenie sięga 30%. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego prowadzi badania statystyczne i co roku publikuje wyniki, a także diecezja łomżyńska publikuje podstawowe informacje. Ostatnie dostępne dotyczą 2021 roku. 

Raz w roku we wszystkich kościołach w kraju (w 2022 roku było to 9 października) liczy się wszystkich wiernych uczestniczących w niedzielnej mszy świętej oraz tych przystępujących do komunii świętej. Później te wynik publikuje Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

W 2021 roku w skali kraju odsetek dominicantes, czyli uczestniczących w niedzielnej mszy świętej wyniósł 28,3%. W diecezji łomżyńskiej odsetek uczestniczących osiągnął 34,9% i w ciągu ostatnich 5 lat spadł o 19%. W 2016 roku w niedzielnym nabożeństwie uczestniczyło 43,1% wiernych. 

Ten dość znaczący jednorazowy spadek wielu obserwatorów i duchownych wiąże z okresem pandemii i zamkniętymi kościołami. Wówczas to oglądanie mszy świętej na youtubie wystarczyło na „zaliczenie” praktyki religijnej. Uczestniczenie zastąpiono obejrzeniem i to mogło wpłynąć na spadek potrzeb religijnych. Natomiast Prymas Polski tłumacząc spadek wśród młodzieży wskazuje na konsekwencję postawy Kościoła wobec pedofilii w szeregach duchownych. 

Najniższy odsetek 17,2% w 2021 roku zanotowano w diecezji łódzkiej, a najwyższy – 59,1% w  tarnowskiej. Z najwyższymi wskaźnikami mamy do czynienia w południowo-wschodniej częściach kraju i im bardziej na zachód tym średni odsetek wiernych uczestniczących w niedzielnych nabożeństwach spada. 

Communicantes, czyli odsetek wiernych przystępujących do komunii świętej w 2021 roku w diecezji Łomżyńskiej wyniósł 16,3% i w ciągu ostatnich 5 lat spadł o około 15% (2016 – 19,3%). Średnia dla całego kraju wyniosła w tym czasie 2,9%. Podobny poziom przyjmujących komunię świętą był na początku lat 90-tych. Od tego czasu powoli wzrastał i utrzymywał się na poziomie 16-17%. Tylko w 2000 roku osiągnął 19,4% w skali kraju. 

Z danych kurii łomżyńskiej wynika, że w 2021 roku diecezja liczyła 495414 wiernych i przez 5 lat ich liczba skurczyła się o zaledwie 3%. Księży inkardynowanych w diecezji było 526 księży i od 2016 roku ich liczba spadła o  24 (- 4,4%). Bardzo wyraźnie spadła liczba alumnów. W 2021 roku w łomżyńskim seminarium było 32 kleryków, a 5 lat wcześniej 62 (- 48,4%). We wspomnianym roku udzielono w diecezji łomżyńskiej 6247 chrztów (-7,7 do 2016 roku), a 5732 dzieci przystąpiło do I Komunii Świętej (-4% w stosunku do 2016 roku). Sakrament bierzmowania przyjęło 6738 młodych ludzi i jest to nieznacznie więcej niż w 2016 roku (6678). Mając na uwadze spadek liczby ludności w kraju, trudno w powyższych danych doszukiwać się istotnego spadku w przyjmowani wspomnianych sakramentów. Dotyczą one jeszcze okresu dziecięcego, kiedy pieczę nad młodymi ludźmi sprawują rodzice, a często i dziadkowie. 

Inaczej sytuacja przedstawia się w kategorii małżeństw. W 2021 roku udzielono w sumie 2360 ślubów, co w stosunku do 2016 roku oznacza spadek o 25,9% (3187).

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę