Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Łomża już gra w 31. finale WOŚP

Główne zdjęcie
Jerzy Owsiak podczas prezentacji puszek na 2023 rok

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w całym kraju i nie tylko już 29 stycznia. W Łomży wydarzeń związanych z tegorocznym finałem nie zabraknie jednak i wcześniej. Już można licytować na internetowych aukcjach przygotowanych przez sztab kierowany przez Monikę Orłowską-Laskowską, a w niedzielę łomżyńskie Morsy zapraszają na „Morsowanie z serduchem” i WOŚPogeddon. Finał akcji odbędzie się w następną niedzielę, jednocześnie w Piątnicy i w Łomży, gdzie w Hali Kultury zaplanowano blisko ośmiogodzinną imprezę z koncertami, występami i aukcjami. Będzie też niespodzianka, przygotowana przez pochodzącego z Łomży dziennikarza stacji TVN Mateusza Grzymkowskiego.

Tegoroczna odsłona Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywa się pod hasłem „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Jak podkreślają organizatorzy, to pierwsza akcja bez wyraźnego podziału na noworodki, dzieci nieco starsze czy seniorów, bowiem sepsa zbiera śmiertelne żniwo wśród młodszych i starszych, będąc przyczyną aż 1/5 zgonów na całym świecie. W Polsce sepsa również jest dużym zagrożeniem, dlatego „WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami” czytamy na stronie Fundacji. Łomżyński sztab WOŚP pracuje już od kilku miesięcy, przygotowując kolejny finał akcji, wymagającej wielu działań i ich właściwego skoordynowania.  

Pomagać można już teraz, choćby dzięki puszkom znajdującym się w licznych sklepach czy współpracujących z łomżyńskim sztabem instytucjach oraz za sprawą licytacji na Allegro. Wolontariusze z Łomży i z regionu przygotowali szereg aukcji, a na bieżąco dochodzą do nich kolejne. Można na przykład wygrać voucher na szkolenie psów z posłuszeństwa, prowadzone przez Szkolenie Psów Alhan Łomża, wybrać się na kawę i pogawędkę ze znanym lekarzem i autorem bestsellerowych książek Tadeuszem Oleszczukiem, albo zdobyć unikalną, ceramiczną puszkę tegorocznego finału WOŚP, wykonaną przez łomżyniankę Katarzynę Taudul, znaną jako „LepiOna”. Są też do kupienia obrazy, w tym rozchwytywane na poprzednich aukcjach prace autorstwa Anny Szelągowskiej, różne urządzenia, przedmioty i gadżety oraz inne usługi czy warsztaty – dokładny wykaz aukcji można znaleźć tutaj.

Odbywają się również pierwsze imprezy plenerowe, poprzedzające i zapowiadające wielki finał w niedzielę 29 stycznia. Tydzień wcześniej łomżyńskie Morsy zapraszają na miejską plażę, gdzie od godziny 11:00 zaplanowano „Morsowanie z serduchem” oraz WOŚPogeddon. 

W pierwszej części odbędzie się zbiórka groszówek, monet o najniższych nominałach, z których zostanie usypane złote serce. Jednocześnie będą odbywać się przygotowania do WOŚPogeddonu, ekstremalnego biegu z przeszkodami, który rozpocznie się o godzinie 13:00. Wpisowe wynosi 50 złotych, wrzuconych do  puszki WOŚP, liczba miejsc jest ograniczona, a zapisywać można się na stronie https://emclat.pl/wosp/wospogeddon/. „Nie zabraknie gorących posiłków, ciepłej kawy i herbaty oraz różnych innych smakołyków. Każdy z uczestników będzie miał możliwość ogrzania się przy ognisku, w bani z gorącą wodą oraz saunie. Nie zabraknie również dobrej muzyki, która zapewni Maciej Listowski” podają organizatorzy. 

29 stycznia finały odbędą się równolegle w Piątnicy i w Łomży, a w ich trakcie będzie kwestować aż 100 wolontariuszy. Kolejni będą zaangażowani w prowadzenie imprez, liczenie na bieżąco napływających pieniędzy i inne działania. Łomżyński finał w Hali Kultury rozpocznie się o godzinie 12:40 i potrwa do wieczora. Będą oczywiście licytacje, ale też występy taneczne grupy Gwiazdeczki, pokazy zumby w wykonaniu dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dorosłych pod kierunkiem Elżbiety Komorowskiej, występy grup dziecięcych i dorosłych z Akademii Zdrowia, Ruchu i Tańca ELITE oraz wieczorny BK Step. 

Część koncertową rozpocznie Studio Wokalne eMDeK, zaś później zagrają blues-rockowy Waterside z Białegostoku, Leczsami, raper Alekey, Holy Water i Julita Kaczyńska. Będzie też symboliczna minuta ciszy, mająca uczcić zmarłą niedawno społeczniczkę Katarzynę Kuklińską oraz Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska zamordowanego podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2019.

Na tegoroczny finał sporą niespodziankę przygotował Mateusz Grzymkowski, dziennikarz TVN, który będzie kwestować na ulicach Łomży jeżdżąc wyjątkowym samochodem. To Opel, który w roku ubiegłym zawiózł go z małżonką do ślubu, po czym wszyscy weselni goście złożyli na nim autografy. Teraz osoby wspierające WOŚP również będą mogły to ucznić, zrobić sobie przy tym wyjątkowym aucie zdjęcie czy chwilę się przejechać. Do wylicytowania będzie też dłuższa, bo godzinna przejażdżka, podczas której Mateusz Grzymowski opowie zwycięzcy aukcji i towarzyszącej mu osobie o kulisach pracy w dużej stacji telewizyjnej i spotkaniach z gwiazdami. 

 

Newsy i dokładne informacje na temat 31. finału WOŚP w Łomży znajdują się na stronie sztabu.


Wojciech Chamryk

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę