Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 lutego 2024 napisz DONOS@

Policjant z KMP w Łomży zgubił notatniki, a w nich dane osobowe

Główne zdjęcie
KMP w Łomży

„Doszło do utraty notatników służbowych policjanta Komendy Miejskiej Policji w Łomży”. O sprawie poinformowano Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Prokuratura Rejonowa w Łomży wszczęła śledztwo, a w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży trwają postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne. Sprawa jest poważna i nie wiadomo, ilu osób może dotyczyć wyciek. „Co chwilę tylko na konto wchodzę i patrzę czy mam oszczędności” - pisze Czytelnik 4lomza.pl i pyta czy ma zmieniać dokumenty i konto?

Komenda Miejska Policji w Łomży informuje o „utracie notatników służbowych policjanta”, a to miało spowodować  „naruszenie ochrony danych osobowych w nim zawartych”. Brak jest wyjaśnień co do okoliczności zagubienia, jak dużej grupy mieszkańców dotyczą zawarte tam dane osobowe i kiedy odkryto wyciek. Wiemy, że Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo w tej sprawie, a policja prowadzi „postępowania wyjaśniające i dyscyplinarne mające na celu wyciągnięcie konsekwencji służbowych wobec osób, które dopuściły się do naruszenia Państwa danych osobowych”.

Sprawa jest poważna, ponieważ „w notatniku służbowym policjant dokumentuje czynności służbowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz inne, niezbędne informacje, dotyczące przebiegu służby” - wyjaśnia art. 4 Wytycznych Komendanta Głównego Policji. Zawierają one m. in. dane osobowe, czyli dane identyfikacyjne, PESEL, adres zamieszkania, numer dowodu osobistego, prawa jazdy, informacje o sposobie zakończenia interwencji, w tym ewentualne informacje o mandatach karnych i punktach karnych sprawdzanych osób. 

Z "Wytycznych" wynika, że zobowiązani są go prowadzić policjanci pełniący służbę patrolową, ruchu drogowego, interwencyjną, obchodową, konwojową i ochronną. Mogą też inni, ale na podstawie odrębnych przepisów. Kogo z tej grupy dotyczy sprawa w Łomży nie wiemy. Wiemy, że utracone notatniki dotyczą okresu od 9 sierpnia 2021 roku do 1 stycznia 2022 roku i zawierają dane legitymowanych osób na terenie całego powiatu łomżyńskiego. Jeśli taki notatnik wpadłby w niepowołane ręce, może wiele szkody narobić Bogu ducha winnym spisywanym obywatelom.  

„Ja i kilka moich znajomych dostaliśmy od KMP Łomża pisma, że nasze dane z policji wyciekły i że mogą na nas brać kredyty” - pisze zaskoczony Czytelnik 4lomza.pl. „Jak się idzie do komendy albo dzwoni to nikt nic nie wie i nie chce udzielić żadnych informacji. Podejrzewam że byłem spisywany za maseczkę i teraz przez nieudolność policji mam wyrabiać wszystkie nowe dokumenty i konta bankowe?” - pyta zaniepokojony.

Policja nie udziela informacji zasłaniając się toczącym postępowaniem prokuratorskim. Jednak w wyjaśnieniach przesłanych Czytelnikom mowa jest o 18. listopada 2022 roku, kiedy to stwierdzono braki. Wysoko także oceniono „ryzyko naruszenia praw i wolności” poszkodowanych.

„Możliwymi konsekwencjami powyższego naruszenia ochrony danych osobowych – wyjaśnia policja - mogą być: utrata kontroli nad własnymi danymi osobowymi, kradzież, lub sfałszowanie tożsamości lub naruszenie dobrego imienia. Powyższe może skutkować m. in. próbami uzyskania przez osoby trzecie, na szkodę osoby, której dane naruszono kredytu w instytucjach pozabankowych czy uzyskania dostępu do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej przysługujących osobie, której dane naruszono”. 

Policjanci radzą, „aby zapobiec ewentualnym próbom wykorzystania danych osobowych, podjąć środki zaradcze w postaci, np.: założenia konta w Biurze Informacji Kredytowej oraz aktywowanie funkcji alerty BIK, która poinformuje SMS-em o próbie uzyskania kredytu, jak również skorzystania z bezpłatnego zastrzeżenia swojego nr PESEL. Można to zrobić przy użyciu formularza na https://www.bezpiecznypesel.pl/pesel/. Partnerzy Systemu Bezpieczny Pesel (firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego) zostaną poinformowani, że Twój nr PESEL jest zastrzeżony. Poza wyżej wymienionymi środkami zaradczymi zalecane jest zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nieoczekiwanych kontaktów za pośrednictwem telefonu, komunikatorów i portali społecznościowych oraz e-mail, ze względu na ewentualne próby uzyskania brakujących danych osobowych przez osoby nieuprawnione”.

„Za zaistniałą sytuację przepraszamy” – czytamy na stronie KMP w Łomży. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę