Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Kolejne dary od wolontariuszy spod Łomży trafiły do potrzebujących z obwodu chersońskiego na Ukrainie

Główne zdjęcie
Fot. Paweł Wądołowski/Radio Białystok

Lekarstwa, produkty spożywcze i agregaty prądotwórcze kolejny raz trafiły z naszego województwa do ukraińskich miejscowości. Tym razem wolontariusze spod Łomży zawieźli je do obwodu chersońskiego. Razem z nimi pojechał reporter Polskiego Radia Białystok Paweł Wądołowski.

Transport do obwodu chersońskiego przygotowali Monika, Mariusz i Ewa, którzy po swojej poprzedniej wizycie w tej części Ukrainy dokładnie widzieli, co jest tam potrzebne i zawieźli wsparcie do znanych już sobie miejsc. Byli w domu opieki, gdzie mieszka kilkunastu seniorów i inwalidów. Tam trafiły leki, materace przeciwodleżynowe i agregat prądotwórczy. Agregat zawieźli też do cerkwi, która jest lokalnym centrum wsparcia dla mieszkańców. Wielu z nich w czasie oblężenia ich miejscowości straciło swoje domy.

Jak opowiadał jeden z nich, kilka metrów od jego domu spadła rakieta. Ogień przeniósł się na dach i budynek spłonął.

Na trasie wolontariuszy znalazła się także zniszczona podczas walk niewielka miejscowość, która niedawno była na linii frontu. Miejscowość była praktycznie cała zburzona i opuszczona, ale na drodze przed jednym z domów była kobietę, która kiedyś tam mieszkała i podzieliła się swoją historią.

Mówiła o tym jak wyglądało "wyzwolenie" przez Rosjan, którzy wszystko niszczyli. Mieszkańcy uciekali często tylko z tym, co mieli na sobie. Teraz chcą wracać, ale wszystko jest zniszczone. Potrzebują przede wszystkim agregatu prądotwórczego. Dzięki niemu będą mogli czerpać wodę, bo nie mogą korzystać ze studni, w których są ciała zabitych.

Jak zapewniają wolontariusze, już przygotowują się do kolejnego wyjazdu i zbierają rzeczy, które potrzebne są mieszkańcom tej części Ukrainy. Skala zniszczeń jest tam tak duża, że pomoc jest stale potrzebna, a informacje o tym jak można pomóc i przekazać swoje wsparcie można znaleźć na profilu w mediach społecznościowych białostockiej Fundacji Fors-Itis. 

Na stronie fundacji jest numer konta, na który można też wpłacać pieniądze. Będą one przeznaczone, między innymi, na kupienie agregatu, który potrzebny jest mieszkance zniszczonej miejscowości, z którą rozmawiał nasz reporter.

Więcej zdjęć na stronie Radia Białystok

Foto: Fot. Paweł Wądołowski/Radio Białystok
Foto: Fot. Paweł Wądołowski/Radio Białystok
Foto: Fot. Paweł Wądołowski/Radio Białystok
Foto: Fot. Paweł Wądołowski/Radio Białystok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę