Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 18 maja 2024 napisz DONOS@

Elektroniczne legitymacje emerytów i rencistów

Wszyscy emeryci i renciści mogą już pobrać elektroniczną wersję legitymacji ZUS- mLegitymację. Można ją przechowywać na własnym urządzeniu mobilnym, np. telefonie, przy wykorzystaniu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Każdy emeryt czy rencista, który przed 1 stycznia 2023 r. otrzymał z ZUS legitymację w formie spersonalizowanej karty identyfikacyjnej, może również pobrać legitymację w wersji elektronicznej. Udostępnienie tej formy legitymacji odbywa się automatycznie. Takie osoby będą mogły korzystać z obu wersji dokumentu –  tradycyjnej i elektronicznej.

- Od 1 stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty będą wydawane domyślnie przez ZUS w formie elektronicznej. Będzie można z nich korzystać na własnym urządzeniu mobilnym, np. na telefonie, przy użyciu bezpłatnej aplikacji mobilnej mObywatel. Aby ją pobrać, wystarczy w aplikacji wybrać opcję „Dodaj dokument” i na wyświetlonej liście dokumentów wskazać Legitymacja emeryta-rencisty – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

MLegitymacja działa tak, jak tradycyjny dokument. Pokazując ją na ekranie smartfona, osoba uprawniona potwierdzi, że jest emerytem lub rencistą i skorzysta z ulg oraz uprawnień jej przysługujących, np. zniżek do biletów.

Emeryci lub renciści, którzy chcieliby otrzymać tradycyjną legitymację w formie plastikowej karty, będą musieli złożyć w tej sprawie wniosek (formularz ERL).

- Co ważne, legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 rokiem, są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności – dodaje rzeczniczka.

 

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę