Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Uwaga na fałszywe mandaty

Zespół reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem komputerowym (CSIRT NASK) informuje o nowym wariancie fałszywych wiadomości SMS. Wysyłana jest wiadomość o mandacie, a po kliknięciu trafiamy na stronę przygotowaną przez oszustów.

Wielokrotnie informowaliśmy o ofiarach oszustw na tzw. kliknięcie w link. Tak 9 tysięcy złotych straciła 32-letnia mieszkanka Łomży. Kobieta chcąc sprzedać buty kliknęła w otrzymany niby od kupującego link. Zainteresowany okazał się być oszustem, a link odsyłał na spreparowaną stronę banku ofiary i po zalogowaniu się przestępcy czyścili jej konto. 

Były SMS-y z informacją o groszowych niedopłatach do prądu czy przesyłki. Oczywiście taka informacja zawierała link do spreparowanej przez oszustów strony, a wykonanie tam płatności wiązało się z utratą pieniędzy.

Zespół reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem komputerowym (CSIRT NASK) poinformował we wtorek 3 stycznia o kolejnym wariancie fałszywych wiadomości. Tym razem ofiara otrzymuje SMS-a z informacją o zaległości mandatu. Wezwanie do uregulowania zawiera linkiem niby do zapłaty, a jak się tego nie dopłaci to sprawa trafi do komornika. Słowo mandat czy komornik na wielu zadziała piorunująco. Kliknięcie w przesłany link przekierowuje na przygotowaną przez oszustów stronę.

Prosimy o zachowanie ostrożności i co do zasady nie klikać w linki niewiadomego pochodzenia. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę