Rok 2022 w fotografiach 4lomza.pl
Pożegnaliśmy przełomowy zdaje się 2022 rok i z nadzieją, być może naiwną, wchodzimy w 2023. Czas globalnego zawirowania można pooglądać przez pryzmat łomżyńskiego życia.
Rok 2022 rozpoczęliśmy jeszcze z ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa, ale z nadzieją na jego rychłe pokonanie. Jako pierwsze w zestawieniu znalazło się jednak zdjęcie z przygotowań do poszukiwania zaginionego Jakuba. Wolontariusze, których wielu zdecydowało się w dzień Trzech Króli na przeczesywanie, być może naiwne, okolicy Narwi, instaluje specjalną aplikację do poszukiwań. Mieszkańców odwiedzających cmentarz na Przykoszarowej bulwersowało błoto, z jakim mieli do czynienia przy najświeższych grobach. W grobie po 78 latach spoczęły kości krewnych z rodzin Mościckich i Bronakowskich, pomordowanych przez hitlerowców pod Jedwabnem. 94-letnia Sabina Wysocka dzielnie trzyma różaniec, który jej ojciec Franciszek Mościcki miał ściśnięty w ręku, gdy odnaleziono Jego szczątki w leśnej jamie między Przestrzelami a Jedwabnem.
Przełomowy rok
24 lutego 2022 roku Rosja napadła na Ukrainę. Wojna, którą Rosjanie chcą nazywać operacją specjalną, ustawia 2022 rok jako jeden z ważniejszych w historii, szczególnie najnowszej. Niezależnie od sposobu jej zakończenia, konflikt ten „zmienia na długie lata, może dziesięciolecia, magnetyzm ziemi”. I nie chodzi o ten fizyczny, bo mimo fluktuacji, bieguny ciągle pozostają punktami odniesienia dla GPS-u. Jesteśmy świadkami zamykania się świata. Kwestią definicji jest nazywanie naszej, zachodniej części wolnym światem i przeciwstawianie go światowi autorytarnemu. Oznaki takiego kierunku zmian były widoczne już wcześniej, może wynikały z innych przesłanek, ale wojna ten proces przyśpieszyła i wzmocniła. Wyobrażalna stała się dla mnie sytuacja, że za kilka lat ilość produktów chińskich na naszych półkach drastycznie spadnie. To przykład unaoczniający zmianę łańcuchów dostaw i lokalizację fabryk poza Chinami, o czym mówią specjaliści. Oczywiście, klasa polityczna w Polsce i na świecie łasa jest na tanie sukcesy, a przyczajony "tygrys" jest cierpliwy, jednak zdaje się, że wojna ruszyła ten magnetyzm cierpliwości i spokoju. I z tego powodu miniony rok jest przełomowy. Pokazał nam i światu, że my Polacy mamy w sobie nieodkryte pokłady empatii.
Zdjęcia 2022 roku
Ona się powoli wyczerpuje, ale reakcja na exodus Ukraińców z ojczyzny zszokowała świat, a nam pozwoliła choć na moment znaleźć właściwy punkt odniesienia. Kobiety z dziećmi w Łomży i okolicy znalazły schronienie przed wojną. Ukraiński chłopiec stojący przed chłodnią wypełnioną podarowanymi pluszakami musi „drapać”. Inna chłodnia z logiem „Danone” wypełniona butami to świadectwo reakcji społeczeństwa i samorządowców na potrzebę chwili. Ksiądz prawosławny, czyli pop spowiadający pod obrazem Chrystusa miłosiernego to ekumenizm w czystej postaci. Szkoda, że na peryferiach, ale dobrze że w ogóle, Ukraińcy znaleźli świątynię na ich Paschę w Łomży. Te własnie okoliczności zdecydowały o wybraniu jako zdjęcia głównego młodej Ukrainki ze zbombardowanego Mikołajowa, która trzymając święconkę z flagą ukraińską, ze łzami w oczach ocierała policzek syna.
Wybór zawiera wiele obrazów, uwidaczniających na swój sposób 2022 rok. Kolejki pod stacjami paliw, targowisko przy noym moście, które od początku wydawało się niewypałem, czy bezdomnego mężczyznę, śpiącego obok bankomatu przy Alei Legionów. Nie był agresywny w stosunku do wypłacających, ale budził w nich strach. Czy przed biedą, która może ich dotknąć, czy doraźnie przed utratą pieniędzy?
Zestawienie kończę węglem, który przez znaczną część roku odmieniany był przez wszystkie przypadki. Jego ceny podskoczyły nieprawdopodobnie pod znakiem zapytania stawiając dotychczasowe zapewnienia, o polskim czarnym złocie, które okazało się być ono rosyjskie.
Każde zdjęcie ma pewną historię, jest świadectwem życia swoich bohaterów i śladem małej łomżyńskiej historii. Za wszystkie inspiracje dziękuję. Autorem zdjęcia księdza Stanisława Wysockiego jest redakcyjny kolega Mirosław R. Derewońko, a pozostałe są mojego autorstwa.
Jak co roku, można głosować na wybrane zdjęcia, które w jakiś sposób Państwa poruszają, skłaniają do refleksji, bawią ... .
Zdjęcia 2022 roku
Marek Maliszewski