Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Zmarł papież senior Benedykt XVI

Główne zdjęcie
Bazylika Św. Piotra, Benedykt XVI (Fot: Archeolog, mm)

W sobotę 31 grudnia br. w wieku 95 lat zmarł Joseph Ratzinger, papież senior Benedykt XVI. Na Stolicy Piotrowej zasiadał od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku, kiedy ustąpił z urzędu.

Od kilku dni w mediach pojawiały się informacje o pogarszającym się stanie zdrowia Josepha Ratzingera. Dziś, w ostatni dzień 2022 roku o godzinie 9:34 w klasztorze Mater Ecclesiae, który wybrał na swoją rezydencję po ustąpieniu z urzędu, zmarł papież senior Benedykt XVI. 

Konferencja Episkopatu Polski przypomina, że był 265. następcą Świętego Piotra.

Joseph Ratzinger urodził się 16 kwietnia 1927 r. w Marktl am Inn w Górnej Bawarii. We Fryzyndze i Monachium studiował filozofię i teologię, a święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1951 r. Wykładał dogmatykę i teologię fundamentalną. Jako doradca kard. Josefa Fringsa, abp. Kolonii i przewodniczącego Episkopatu RFN, uczestniczył w pracach  Soboru Watykańskiego II (1962-1965). Arcybiskupem Monachium i Fryzyngi mianował go  25 marca 1977 r. papież Paweł VI. Sakrę biskupią przyjął 28 maja z rąk biskupa Würzburga – Josefa Stangla, a 27 czerwca został kreowany kardynałem. Prefektem Kongregacji Nauki Wiaty 25 listopada 1981 roku mianował go papież Jan Paweł II.

Po śmierci Jana Pawła II, podczas drugiego zgromadzenia kardynałów i czwartego głosowania (źródło: KEP) 19 kwietnia 2005 roku Joseph Ratzinger został wybrany 265 papieżem i przyjął imię Benedykt XVI. Do Polski przyjechał w maju 2006 roku. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę