Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 01 lutego 2023 napisz DONOS@

Prawo.pl: więźniom łatwiej będzie uzyskać dozór elektroniczny

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Od 1 stycznia z systemu dozoru elektronicznego (SDE) będzie mogło skorzystać więcej skazanych – podaje Prawo.pl. Jak informuje serwis, SDE będzie mógł być stosowany nie tylko w przypadku skazanego na karę pozbawienia wolności do 1,5 roku, ale też wobec skazanego na karę do 3 lat, któremu do odbycia pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy, o ile nie popełnił recydywy.

Według Prawo.pl, zgodnie z nowymi przepisami o możliwości odbywania kary w systemie dozoru elektronicznego (SDE) będzie mogła decydować także, poza sądem penitencjarnym, komisja penitencjarna w zakładzie karnym, w którym skazany przebywa. Tu również warunkiem jest brak recydywy.

Prawo.pl przypomina, że obecnie sąd penitencjarny może udzielić skazanemu zezwolenia na odbycie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, jeżeli zostały spełnione łącznie następujące warunki: wobec skazanego orzeczono karę pozbawienia wolności nieprzekraczającą jednego roku i 6 miesięcy, a nie zachodzą warunki przewidziane w art. 64 par. 2 Kodeksu karnego (recydywa); jest to wystarczające do osiągnięcia celów kary; skazany posiada określone miejsce stałego pobytu; osoby pełnoletnie zamieszkujące wspólnie ze skazanym wyraziły zgodę; odbywaniu kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego nie stoją na przeszkodzie warunki techniczne.

Od stycznia 2023 r. system dozoru elektronicznego będzie można stosować też wobec skazanego na karę pozbawienia wolności w wymiarze niższym niż 3 lata i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy. Warunkiem jest to, że nie chodzi o recydywę.

Według Prawo.pl podobnie będzie w przypadku skazanego, któremu wymierzono dwie lub więcej niepodlegające łączeniu kary pozbawienia wolności, które ma odbyć kolejno. Będzie mógł odbywać je w SDE, jeśli nie przekraczają one w sumie 1 roku i 6 miesięcy lub których suma jest niższa niż 3 lata, i któremu do odbycia w zakładzie karnym pozostała część tej kary w wymiarze nie większym niż 6 miesięcy.

Sędzia Marta Kożuchowska-Warywoda, prezes Fundacji Edukacji Prawnej Iustitia, ocenia w serwisie Prawo.pl, że przepisy rozszerzające możliwość stosowania dozoru elektronicznego to bardzo dobry kierunek.

„Zwłaszcza dla sprawców, którzy nie mają przeszłości penitencjarnej. Jeśli mamy do czynienia z osobą, która jeszcze nie odbywała kary pozbawienia wolności w warunkach penitencjarnych, nie miała kontaktu z zakładem karnym, jest osobą młodą, nie jest zdemoralizowana, ale dopuściła się czynu wymagającego orzeczenia bezwzględnej kary pozbawienia wolności, to możliwość wykonania kary w systemie dozoru elektronicznego jest bardzo dobrym rozwiązaniem” – mówi sędzia, cytowana w serwisie Prawo.pl.

 

Więcej informacji:

https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/dozor-elektroniczny-zmiany-w-przepisach-w-2023-r,518965.html

 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę