Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 lutego 2023 napisz DONOS@

Starzejąca się Łomża

Gmina Łomża ma „najmłodszą populację” na terenie powiatu łomżyńskiego, a gmina Wizna ma największy odsetek najstarszych. Najdłużej żyją w gminie Zbójna i w gminie Wizna, a mieszkańców w wieku produkcyjnym (20-65 lat) najwięcej jest w mieście Łomża, ale odsetek z całej populacji najwyższy jest w Zbójnej.

Spis powszechny, który zakończył się 30 września 2021 roku dostarcza wielu ciekawych informacji. W świetle tych danych „najmłodszą gminą jest wiejska gmina Łomża”. Jedynie tu, spośród wszystkich gmin powiatu łomżyńskiego i miasta Łomży więcej jest mieszkańców do 19 roku życia niż po 65 poru życia. W pozostałych samorządach proporce są odwrotne, choć w Miastkowie jest prawie po równo. Różnica wynosi zaledwie 0,37% z przewagą ludzi starszych. 

Największa różnica odsetka ludzi po 65 roku życia w stosunku do tych przed 19 rokiem życia jest w Wiźnie (13,08%) i w mieście Łomża (11%). Jeszcze w Jedwabnem ta różnica jest dwucyfrowa i wynosi 10,04%, a w pozostałych samorządach jest już jednocyfrowa. 

Mieszkańców w wieku emerytalnym w Łomży żyje 1/3 czyli 30,24% (ponad 18 tys. osób). W powiecie łomżyńskim średnia wynosi 27,3%. Największy odsetek 65+ jest w Wiźnie (33,12%), Przytułach (30,81%) i Jedwabnem (30,26%). Co ciekawe,  mieszkańców 80+ największy odsetek jest w Zbójnej (6,07%), Wiźnie (5,92%) i Jedwabnem (5,05). Łomża mieszkańców ponad 80-letnich ma 3,7%, a gmina Łomża najmniej, zaledwie 3,35%. 

Do 19 roku życia najwięcej jest w gminie Łomża – 24,14%. Dość wysoki odsetek młodych jest także w Miastkowie (23,8%), Śniadowie (22,62%) i Piątnicy (21,88%). Najgorzej wypada miasto Łomża, gdzie młodych żyje ponad 11,5 tys., czyli około 19,23% ogółu. 

Z danych tych można wysnuć kilka wniosków. Najdłużej żyje się na wsi, o czym świadczy odsetek ludzi 80+. Wszystkie, poza gminą Łomża, mają problem z coraz mniejszą ilością ludzi młodych. To zły prognostyk na przyszłość. Poza tym może to świadczyć o wyjeżdżaniu ludzi młodych, czy niewracaniu po studniach na ojcowiznę. Dobry bilans gminy Łomża świadczy o przejmowaniu przez ten teren funkcji sypialni. Przy wysokich cenach mieszkań, własny domek z działką zyskał na znaczeniu. Wystarczy przejechać się wokół Kupisk, Konarzyc czy Starej Łomży by zobaczyć ile małych osiedli domków jednorodzinnych powstało. 

Liczba osób w wieku 20-65 lat, czyli w wieku produkcyjnym we wszystkich samorządach oscyluje wokół 60%. Największy odsetek jest w Zbójnej (63,26%), Nowogrodzie (62,17%) i Piątnicy (62,07%). W Łomży mieszkańców w wieku „do pracy” żyje około 37,5 tys. (61,96%).

Starzenie się społeczeństwa to wiele wyzwań i problemów dla władz lokalnych. W wyniku takiego procesu wzrasta konieczność świadczenia specjalnych usług publicznych dla seniorów, ale aby nie kosztem usług dla młodych. To mogłoby wzmocnić proces emigracji. To z kolei z uwagi na spadającą ilość rąk do pracy, ma wpływ na obniżenie atrakcyjności inwestycyjnej terenu. 

Biorąc pod uwagę dane ogólnopolskie, odsetek ludzi do 19 roku życia jest podobny. W Polsce wynosi on ponad 20%, w naszym regionie 22,16% – powiat i 19,23% - miasto. Gorzej sytuacja wygląda z mieszkańcami 65-letnimi i powyżej. W Polsce odsetek ten wynosi ponad 18,5%, a w naszym regionie nawet ponad 30%.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę