Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Kalendarium dziejów Łomży na Zamkowej Górze

Data 24. listopada 2022 roku wpisała się w ponad 1000-letnie dzieje Łomży za przyczyną Lokalnej Organizacji Turystycznej Ziemia Łomżyńska i Muzeum Północno-Mazowieckiego. Otwarty punkt widokowy Zamkowa Góra przy Woziwodzkiej wzbogacił się o nowe kalendarium dziejów Łomży. Autorami są: historyk z Muzeum Adam Sokołowski oraz regionalista i szef LOT Wojciech Winko.

Miejsce w centrum starówki łatwo znaleźć, wchodząc ze Starego Rynku w Woziwodzką, która leży na wysokiej skarpie. Rozciąga się stąd wielce malowniczy, panoramiczny widok na Dolinę Narwi i niteczkę rzeki z bulwarem. Punkt widokowy przy ul. Woziwodzkiej znajduje tuż przy schodkach na prywatnej działce, którą łomżyniak po przeczytaniu artykułu w 4lomza.pl udostępnił nieodpłatnie społecznikom i miłośnikom historii.

- Punkt widokowy Zamkowa Góra stanowi wartość dodaną do atrakcji na szlaku turystyczno-krajoznawczym – mówi Adam Sokołowski. - Ładną panoramę doliny z rzeką będą podziwiać turyści, przyjezdni i mieszkańcy Łomży. Wartościowym dopełnieniem tego miejsca żywej edukacji historycznej jest kalendarium najważniejszych, naszym zdaniem, wydarzeń z dziejów Łomży. Stworzyliśmy je w oparciu o kalendarium, jakie opracowałem wspólnie z Martą Gosk w 2018 r. na jubileusz 600-lecia nadania praw miejskich Łomży. Panorama pozwala odnieść niezapomniane wrażenia z podziwiania natury, zaś kalendarium pomoże pozyskać wiedzę z historii.

Autorzy wykorzystali dodatkowe źródła: portal historialomzy.pl i monografię pod red. Krzysztofa Sychowicza „Łomża na przestrzeni dziejów”. - Punkt widokowy Zamkowa Góra będzie ważnym elementem promocji miasta – twierdzi Pan Winko. - Niezależnie od pory roku i pory dnia, turyści i łomżyniacy będą mogli poznać lokalizację w sercu Łomży z najważniejszymi wydarzeniami z życia miasta. Liczymy, że punkt będą odwiedzać nauczyciele z klasami. Punkt jest inicjatywą społeczną, która okazała się możliwa dzięki 200 godzinom pracy wolontariuszy z LOT. Na marginesie dodam, że w przyszłym roku planujemy uruchomić kamerę internetową we współpracy z Urzędem Miasta.    


Z punktu widokowego blisko do Muzeum
Na inauguracji udostępnienia zwiedzającym tablicy z kalendarium Łomży, umieszczonym na burcie barki płaskodennej Łomżyński Flis, przemawiała Paulina Bronowicz-Chojak, dyrektor Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży. - Mam ogromną nadzieję, że osoby, które przyjadą odwiedzić punkt widokowy, żeby podziwiać panoramę Doliny Narwi, przeczytają chociaż fragment z listy dat historycznych, gdyż to rozbudzi ciekawość na temat przeszłości – przedstawia swoje przemyślenia Pani dyrektor. To nadzieja, że odwiedzający Zamkową Górę zainteresują się atrakcjami Muzeum w bardzo bliskim sąsiedztwie przy ul. Dwornej 22C, obok skrzyżowania z Giełczyńską.

Aktualnie są tam interesujące wystawy, na przykład, na temat dziejów książęco-królewskiego miasta, bursztynu z dorzecza Narwi oraz Żydów łomżyńskich w 80. rocznicę likwidacji getta. Muzeum jest czynne w godz. 8.-16. we wtorek, czwartek, piątek; w godz. 9.-17. w środę i w godz. 10.-16. w weekend. Można umówić się na oprowadzanie eksperckie: tel. 86 216 28 16. Specjaliści opowiadają bardziej szczegółowo o wystawach i zbiorach oraz odpowiadają na pytania na temat: etnografia – Wiesława Pawlak, bursztyniarstwo – dr Jerzy Jastrzębski, archeologia – Magdalena Bilewicz, historia – Adam Sokołowski. Wycieczki po Łomży prowadzi inicjator i organizator utworzenia punktu na Zamkowej Górze Wojciech Winko (Punkt IT w Hali Kultury na Starym Rynku; tel. 660 163 846). Na tablicy z kalendarium miasta widnieje mapka starówki z oznaczeniem pobliskich atrakcji, restauracji i hoteli.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

Fot. Joanna Klama

 

Zamkowa Góra w Łomży odsłania tajemnice

Mamy punkt widokowy na Zamkowej Górze w Łomży

Łomżyniak udostępnił działkę na punkt widokowy

Punkt z widokiem

Żydzi łomżyńscy wystawą przypomniani

80. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta

https://4lomza.pl/index.php?wiad=36559

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę