Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Myśliwy, który miał pomylić łosie z dzikami będzie wyrzucony z Polskiego Związku Łowieckiego

Główne zdjęcie
Klempa z łoszakiem pod Łomża (zdjęcie ilustracyjne)

Mężczyzna, który miał zastrzelić dwa łosie podczas polowania najprawdopodobniej nie będzie już myśliwym. 72-latkowi grozi do pięciu lat więzienia w związku ze złamaniem przepisów określonych w Ustawie o ochronie zwierząt.

- Sprawą 72-letniego myśliwego zajmuje się także rzecznik dyscyplinarny Polskiego Związku Łowieckiego - mówi rzecznik PZŁ Wacław Matysek. - Sprawa już toczy się przed rzecznikiem dyscyplinarnym i po rozpoznaniu tej sprawy myśliwy zostanie skreślony z listy członków Polskiego Związku Łowieckiego. Zostanie wyrzucony ze zrzeszenia. Takich osób pozbywamy się jak najszybciej, bo po prostu nie chcemy mieć z nimi nic wspólnego. To jest dla nas plama na honorze i takie osoby natychmiast usuwamy ze zrzeszenia po rozpoznaniu sprawy - mówi Wacław Matysek.

Mężczyzna będzie też musiał zapłacić bardzo wysoką karę.

- Zgodnie z rozporządzeniem ministra za ekwiwalent za zwierzynę nieprawnie pozyskaną. Tutaj to będzie sankcja w granicach 28 tys. zł. Po prostu w tym rozporządzeniu jest podane ile i za co trzeba zapłacić. Jeden łoś to jest 14 tys. zł, a tutaj mamy dwa, więc jest 28 tys. zł - wyjaśnia Matysek.

Mężczyzna straci też broń, z której strzelał podczas polowania.

72-latek oddał strzały w niedzielę (20.11) podczas polowania zbiorowego w gminie Rutki. Tłumaczył, że pomylił łosie z dzikami. W wyniku tego zginęła klępa i łoszak.

Łoś nie jest pod ochroną, ale od 2001 roku obowiązuje moratorium, które wprowadziło całkowity zakaz polowań na te zwierzęta.

 

Paweł Wądołowski/Radio Białystok

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę