Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Przedłużona kadencja samorządu

Kadencja samorządu terytorialnego została przedłużona do 30 kwietnia 2024 roku. Zatem wybory radnych wszystkich szczebli i prezydenta miasta odbędą się za półtora roku, wiosną 2024.

Prezydent RP Andrzej Duda we wtorek podpisał ustawę przedłużającą do 30 kwietnia 2024 roku kadencję organów jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że wybory radnych samorządu terytorialnego wszystkich szczebli odbędą się nie jesienią 2023 roku, jak to wynikało z kalendarza, a wiosną 2024 roku. Przyjmując prawo rządzący podnosili „kolizję” z wyborami parlamentarnymi, które planowo również powinny odbyć się jesienią 2023 roku. Kolizja powstała w chwili wydłużenia przez koalicję rządzącą kadencji samorządu z 4 do 5 lat. 

Ustawa ma charakter epizodyczny, co oznacza, że jej przepisy wprowadzają czasowe odstępstwo od uregulowanej już materii.

Ustawa zmienia także dzień ustalenia liczby mieszkańców jednostki samorządu terytorialnego będącej podstawą określenia liczby radnych wybieranych do danej rady (zamiast ostatniego dnia roku, ostatni dzień kwartału poprzedzającego termin ogłoszenia zarządzenia wojewody ustalającego liczbę radnych), a także wprowadza początkowy termin, w którym tak ustalona liczba radnych może zostać przez wojewodę ogłoszona. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę