Obchody 80. rocznicy powołania NSZ i 74. śmierci bpa Stanisława Kostki Łukomskiego
80. rocznica powołania Narodowych Sił Zbrojnych i przypadająca na 28 października, 74. rocznicą śmierci kapelana podziemia niepodległościowego biskupa Łomżyńskiego Stanisława Kostki Łukomskiego ps. „Rybak”.
Narodowe Siły Zbrojne polska konspiracyjna organizacja wojskowa obozu narodowego działająca w latach 1942–1947. Wikipedia podaje, że w szczytowym momencie swojej działalności liczyła około 75 tysięcy ludzi. NSZ było trzecią co do wielkości formacją zbrojną polskiego podziemia niepodległościowego okresu II wojny światowej, po Armii Krajowej i Batalionach Chłopskich. W okresie okupacji walczyli z Niemcami, a po wojnie z Armią Czerwoną. Celem była niepodległość Polski z granicą wschodnią sprzed 1939. Eksponowano nacjonalizm i wiarę katolicką, a potępiano komunizm. Symbolicznym zakończeniem działań i kresem NSZ-ZJ jest aresztowanie 15 lutego 1947 r. ppłk. Stanisława Kasznicy, ostatniego komendanta NSZ-ZJ, straconego w Warszawie 12 maja 1948 r.
Biskup Stanisław Kostka Łukomski zarządzał diecezją łomżyńską w latach 1926-1948. Zainicjował budowę i oddał do użytku Dom Katolicki na ul. Sadowej oraz wspierał rozwój organizacji katolickich i patriotycznych, a przede wszystkim zapobiegł wysadzeniu Katedry Łomżyńskiej przez wycofujące się z miasta wojska niemieckie. Sympatyzował z ruchem narodowym i jednocześnie był przeciwnikiem komunizmu. W 1948, po śmierci prymasa Polski Augusta Hlonda, był uważany za jego prawdopodobnego następcę, jednak wkrótce po pogrzebie prymasa, 28 października 1948, zginął w niewyjaśnionym wypadku samochodowym na trasie Ostrów Mazowiecka – Łomża.
W łomżyńskiej katedrze bp Janusz Stepnowski odprawił mszę świętą, a przybyłe delegacje złożyły kwiaty nad kryptą biskupów, która znajduje się w Kaplicy Matki Bożej Pięknej Miłości. W orszaku poczty sztandarowe i goście przeszli na cmentarz przy ul. Kopernika, gdzie przy grobie kpt. Antoniego Kozłowskiego ps. „Biały” odbył się Apel Poległych. Na grobie komendanta obwodu „A” Okręgu XIII (białostockiego) NSZ złożono kwiaty, a w siedzibie Filharmonii Kameralnej obecni działacze organizacji wręczyli podziękowania.
Źródło: um.lomza.pl. Wikipedia