Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

W Kolnie może powstać jednostka wojskowa na około tysiąc żołnierzy

Główne zdjęcie
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i burmistrz Kolna Andrzej Duda na rynku w Kolnie po przysiędze żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej

W Kolnie może powstać jednostka wojskowa, w której będzie służyło od 700 do 1000 żołnierzy - mówił podczas porannej rozmowy w Polskim Radiu Białystok burmistrz Kolna, Andrzej Duda.

Burmistrz Kolna poinformował, że trwają już rozmowy z Ministerstwem Obrony Narodowej. 

- Otrzymaliśmy już takie pismo z MON, w którym jest informacja o tym, że jesteśmy wzięci pod uwagę i myślę, że są bardzo duże szanse na to, że ta jednostka powstanie. Ale, oczywiście, czekamy na to, aż ostatecznie dokumenty podpisze wicepremier i minister obrony, Mariusz Błaszczak. Z ostatnich rozmów, które przeprowadziliśmy wynika, że spełniamy warunki do tego aby taka jednostka powstała. Z przecieków wiem, że wypadliśmy bardzo wysoko, jeżeli chodzi o cenę gruntów i położenie - mówi Andrzej Duda.

Jak mówił Andrzej Duda, na korzyść Kolna przemawia m.in. stosunkowo niewielka odległość od granicy z Rosją w Obwodzie Kaliningradzkim i od granicy z Białorusią. A powstanie jednostki to wielka szansa dla miasta.

- To oznacza, po pierwsze, rozwój miasta. Bo 3000 ludzi, którzy przyjadą to większa liczba mieszkańców miasta, a co za tym idzie, większe podatki, większy udział w PIT, w CIT. Przecież tam będzie też pracowało wiele osób prywatnych, powstaną nowe miejsca pracy. Ale, przede wszystkim, bezpieczeństwo, co pokazuje przykład Ukrainy - tam gdzie były jednostki, zniszczeń jest znacznie mniej, ponieważ tam jest trudniej przeprowadzić nalot, skierować rakiety, są urządzenia które niszczą te samoloty - dodaje burmistrz Kolna.

Według szacunków urzędników, jeżeli jednostka powstanie w Kolnie, pierwsi żołnierze mogą pojawiać się w mieście w ciągu roku od podpisania umowy.

 

mm
śr, 26 października 2022 18:27
Data ostatniej edycji: cz, 27 października 2022 17:30:23

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę