Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 września 2024 napisz DONOS@

Monitoring IP — co to jest?

Monitoring staje się coraz bardziej wszechobecny, także w Polsce. Bardzo dobrze, bo wzrasta bezpieczeństwo choćby w mieście. Jeśli dochodzi już do jakiegoś bezprawnego aktu, to dzięki zarejestrowanemu materiałowi łatwiej jest złapać sprawcę. Co ciekawe, policja dosyć często gromadzi materiały dowodowe nie z monitoringu miejskiego, ale z prywatnych kamer. W artykule znajdziecie garść informacji o najbardziej popularnym i nowoczesnym monitoringu IP.

Monitoring IP - z czym to się je?

 

Monitoring IP (Internet Protocol) jest to monitoring sieciowy umożliwiający transmisję obrazu i dźwięku za pomocą sieci komputerowej. Każde urządzenie w takiej sieci ma swój unikalny adres IP. W skład urządzeń w sieci mogą wchodzić kamery, rejestratory, serwery sieciowe, routery i switche. Dzięki adresom IP są wzajemnie przez siebie identyfikowane, co umożliwia komunikację. Takie sieci oparte o IP mają szerokie zastosowanie w profesjonalnych systemach zabezpieczeń.

Monitoring IP jest coraz bardziej rozwijany, zastępuje przestarzałe, konwencjonalne telewizje przemysłowe CCTV. 

Każda kamera w monitoringu IP jest niezależna. Posiada własny indywidualny interfejs sieciowy, panel konfiguracyjny i serwer web. Ten ostatni umożliwia łączenie się z kamerą i uzyskanie podglądu obrazu. Połączenie jest przez internet, co daje bardzo duże możliwości, bo każdy w sieci, może sprawdzić obraz z kamery.

Konfiguracja kamery IP odbywa się za pomocą przeglądarki internetowej, zdalnie przez odpowiednią aplikację z wykorzystaniem interfejsu lub poprzez komunikację bezprzewodową.

Jak rejestrowany jest obraz dla systemu monitoringu IP?

 

W starym systemie CCTV wymagane były karty DVR, na których znajdował się cały nagrany materiał z rejestratora. Dla systemu monitoring IP nie ma potrzeby kupowania rejestratora ani kart do zapisu. Obraz można nagrać na każdym komputerze, który połączy się z kamerą. 

Jednak w wielu przypadkach zakup rejestratora jest potrzebny i uzasadniony. Takie urządzenie pracuje stabilnie przez cały czas, rejestruje obraz i dźwięk bez żadnych zakłóceń. Posiada wiele opcji, które pomagają dostosować pracę systemu dla konkretnych uwarunkowań.

System rejestracji polega na nadpisywaniu, czyli najstarsze nagrania są zastępowane nowymi. Dlatego nie jest potrzebna ingerencja człowieka przy usuwaniu materiału. Czas zachowywania materiałów jest zależny od rozdzielczości kamery, rodzaju kompresji czy ilości klatek na sekundę zapisywanego obrazu. 

Ze względu na znacznie lepszą jakość nagrań w systemie IP monitoring nadpisywanie może być nawet dwa, trzy razy częstsze niż dla CCTV. Problem zaczyna mieć coraz mniejsze znaczenie, gdy wykorzysta się detekcję ruchu. Z takim rozwiązaniem kamera nagrywa tylko w momencie wychwycenia przez czujnik ruchu. Oszczędza to znacznie miejsce na dysku.

 

IP monitoring zapewnia bezpieczeństwo i jest systemem bardzo przyjaznym dla użytkowników. Pozwala na wiele modyfikacji i cały czas jest rozwijany. Stare systemy przemysłowe idą już do lamusa.

Wszelkie informacje dotyczące monitoringu IP zdobędziecie w profesjonalnej firmie Interlab.pl, która posiada w swojej ofercie takie systemy. Doradzą i pomogą wybrać najlepszą opcję.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę