200 hektarów ziemi z drzewami do sprawdzenia
Miasto Łomża ogłosiło zamówienie na usługę audytu zieleni w mieście. Chodzi o inwentaryzację roślinności w pasach drogowych, na zieleńcach miejskich i w Parku Jana Pawła II. Wykonawca do 31. maja 2023 r. będzie musiał, np. określić gatunki i stan drzew, zmierzyć pnie i zasięg koron. Ma to pomóc w: ocenie wykorzystania terenów zielonych na inwestycje w zakresie adaptacji do zmian klimatu i stworzeniu koncepcji rozwoju terenów zielonych, żeby złagodzić skutki ocieplenia Ziemi.
Od kilkunastu lat zimy stały się słabsze, coraz mniej mroźne, niezauważalne właściwie, ze względu na znikome opady śniegu. Jak sypnie porządnie białym puchem z nieba, to na krótko, więc w glebie brakuje życiodajnej wody na wiosnę. Natomiast spragniona woda Ziemia usycha latem, gdy przez długie tygodnie nie ma praktycznie w ogóle deszczu. A jak w ogóle się przydarzy, to albo szybko i z nagła lunie, albo pokropi symbolicznie, ledwo zwilżając wierzchnią warstwę gleby. Centymetr pod spodem nadal leży szary popiół, w którym z trudem udaje się przeżyć nawet nieśmiertelnej trawie...
Jak łagodzić negatywne skutki zmian klimatu...?
Wykonawca opracowania różnorodnej dokumentacji będzie mieć dużo do zrobienia. Na przykład, inwentaryzacja zieleni obejmuje: określenie pokrycia powierzchni – czy to trawa, czy łąka kwietna. Indywidualnie mają być potraktowane egzemplarze zadrzewienia: gatunek i odmiana drzew, pomiar pnia, zasięg korony, ocena wysokości z określeniem stanu zdrowotnego. Podobnie na indywidualne podejście zasłużyły egzemplarzy krzewów: badacze w audycie nazwą gatunek i odmianę krzewu, powierzchnię zakrzewienia w metrach kw. i określą stan zdrowotny. Nazwane i pomierzone rośliny usytuują w formie graficznej na mapie w skali 1:500 albo 1:1000. Wyniki inwentaryzacji zieleni mają być zapisany w części: tekstowej tego dokumentu, tabelarycznej, graficznej i kartograficznej.
Ponadto badacze powinni ocenić wykorzystanie 200 hektarów terenów zielonych na inwestycje w zakresie adaptacji do zmian klimatu. Wymaga to odpowiedzi na inne pytania: czy te obszary zielone są maksymalnie wykorzystane, żeby zapobiegać skutkom zmian klimatu i czy są zagospodarowane błękitno–zieloną infrastrukturą. Wykonawca ma także ocenić istniejące tereny zielone i roślinność pod kątem chłonności i obniżania temperatury oraz dostosowana do warunków, w których rośnie.
Całość opracowania powinna zwieńczyć koncepcja rozwoju miejskich terenów zielonych w Łomży. Jak czytamy w ogłoszeniu o zamówieniu na audyt zieleni, dokument powinien zawierać wskazówki i wytyczne, w jaki sposób zagospodarować tereny zielone, by maksymalnie wykorzystać te obszary, tak by jak najbardziej łagodziły negatywne skutki zmian klimatu. Urząd Miejski oczekuje ponadto projektów koncepcji zagospodarowania terenów zieleni pod kątem błękitno–zielonej infrastruktury.
Czas na zgłoszenie się firm czy ekip dendrologów do rozpoznania drzew i krzewów z asystentami do mierzenia pni i koron wynosi ponad miesiąc – do 1. września 2022 r. O szacowanym koszcie tak złożonego, trudnego i rozległego opracowania trudno wyrokować: być może, wartość wyniesie od ponad 130 tysięcy zł do 215 tysięcy euro. Audyt będzie w obrębie wsparcia rozwoju miast POPT 2014 - 2020, współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 - 2020 (umowa DPT/BDG-II/POPT/4/22 z 21.01.2022 r.).
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146