Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Z urzędu wyciekły dane mieszkańców - zambrowianie są zaniepokojeni

Dane osobowe mieszkańców Zambrowa wyciekły do internetu. Doszło do tego w maju, ale dopiero teraz urzędnicy o tym poinformowali.

Dane zostały pobrane z serwerów i zaszyfrowane, a osoba, która to zrobiła, zażądała zapłaty za ich odszyfrowanie. Często w przypadku takich gróźb konsekwencją braku zapłaty jest upublicznienie danych. Do tej pory nie ma informacji o tym, żeby tak się stało. Mieszkańcy Zambrowa i tak są zaniepokojeni.

- Sytuacja niekomfortowa dla Urzędu Miasta, ponieważ dane wyciekły. Bezpośrednią winę ponosi informatyk, który wiedział doskonale, że te dane wyciekają, ale nie poinformował bezpośredniego przełożonego, czyli sekretarza, ani mnie. Dowiedzieliśmy się dopiero po 10 dniach. Wtedy podjęliśmy odpowiednie kroki. Powiadomiliśmy Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komendę Wojewódzką Policji. Staraliśmy się także podjąć pewne kroki przez różne instytucje, żeby odzyskać te dane. Większość danych udało się odzyskać. Do zainfekowania komputerów w Urzędzie doszło przez beztroskę naszych urzędników, którzy pozwolili sobie na zainstalowanie prywatnych maili na urzędowych komputerach. Ktoś był nieostrożny, kliknął w nieodpowiedni link i otworzył drogę do danych - mówi burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski.  

W urzędzie trwają prace nad odzyskaniem utraconych danych. 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę