Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Gdzie i jak kupować sadzonki drzewek owocowych?

Sadzonki drzew owocowych sprzedawane są przede wszystkim w okresie wiosny i jesieni. Można wtedy kupić je właściwie wszędzie, nawet na targowisku czy w supermarkecie. Jednak, czy taka sadzonka przyjmie się w ogrodzie? Gdzie najlepiej jest kupować sadzonki drzewek owocowych?

Sadzonki drzew owocowych sprzedawane są przede wszystkim w okresie wiosny i jesieni. Można wtedy kupić je właściwie wszędzie, nawet na targowisku czy w supermarkecie. Jednak, czy taka sadzonka przyjmie się w ogrodzie? Gdzie najlepiej jest kupować sadzonki drzewek owocowych? 

Gdzie można kupić drzewka owocowe?

Odpowiednio wybrane miejsce i prawidłowa pielęgnacja to podstawa, ale słabej jakości sadzonka zdecydowanie zmniejsza szanse na przyjęcie się rośliny w ogrodzie, a później na jej bujny wzrost i wydawane plony. Drzewka owocowe możemy kupić w wielu różnych miejscach. Warto jednak dobrze zastanowić się, jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania. 

Supermarkety - kupimy w nich sadzonki różnego typu roślin, sezonowo również drzewek owocowych. Podstawowy problem to jednak ich nieznane pochodzenie oraz wątpliwa jakość przechowywania i pielęgnacji w samym sklepie. Sadzonki są tam przetrzymywane w takiej samej temperaturze, jaka panuje w całej hali, a za podlewanie roślin odpowiedzialni są pracownicy sklepu. Często sadzonki, które wizualnie wydają się ładne i zdrowe, mają uszkodzone systemy korzeniowe lub są przesuszone. Trudno jest potem taką sadzonkę "odratować", a z pewnością nie poradzi z nią sobie mało doświadczony ogrodnik. Zaletą takich sadzonek drzew owocowych jest natomiast ich niska cena oraz dostępność - właścicielem rośliny możemy zostać podczas zwykłych codziennych zakupów.

Sklepy ogrodnicze - sklepy specjalizujące się w sprzedaży roślin mogą zaoferować nam z pewnością lepszą jakość sadzonek i ich większy wybór niż zwykłe markety. Sadzonki są tam przechowywane we właściwych warunkach, czyli przy odpowiedniej wilgotności powietrza i temperaturze. Rośliny mają też lepszy stan systemu korzeniowego i liści, a nawet odpowiednią ilość składników mineralnych i wody w glebie. Cena takich sadzonek jest nieco wyższa, ale wyższe są też szanse na to, że wybrana roślina przyjmie się w naszym ogrodzie. 

Szkółki drzew owocowych - sadzonki drzew owocowych dostępne są też w szkółkach, które prowadzą zarówno sprzedaż hurtową do sklepów, jak i jednostkową. Z wielu względów drzewa owocowe z takiego źródła przyjmują się najlepiej i najlepiej rosną w ogrodach i sadach. Główną zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że roślina maksymalnie długo pozostaje w podłożu przed transportem. Jest też starannie przygotowywana do sprzedaży, a jeśli musi być przechowywana, to odbywa się to w odpowiednich warunkach, na przykład w szklarni czy chłodni. Co ważne, szkółki drzewek owocowych wcale nie oferują wygórowanych cen. W końcu kupując rośliny z takiego źródła, kupujemy je wprost od producenta. 

Jaki rodzaj sadzonki drzewa owocowego wybrać?

Wbrew pozorom, szkółki drzew owocowych nie mają w swojej ofercie jednego rodzaju sadzonek, lecz najczęściej ich dwie postacie, czyli:

 • sadzonki w pojemnikach (donicach) - trudniej jest je transportować, ale nadają się do uprawy przez cały sezon. W pojemniku z rośliną znajduje się podłoże z odpowiednią dawką startowego nawozu, dlatego na początku drzewka nie trzeba już nawozić.

 • sadzonki balotowane, czyli zapakowane z bryłą korzeniową i ziemią, zabezpieczonymi folią - łatwo się przyjmują, są mniej narażone na uszkodzenie i wysychanie, a zarazem łatwiejsze w transporcie i tańsze niż warianty w pojemnikach. 

Żadna dobra szkółka drzew owocowych nie zajmuje się sprzedażą sadzonek z nagim korzeniem, czyli roślin wykopanych z ziemi i transportowanych bez bryły korzeniowej. Chociaż takie sadzonki są tanie, to mają jednak tendencję do przesychania, są narażone na uszkodzenia w transporcie i często nie przyjmują się w ogrodach. Warto pamiętać przy tym, że drzewka z nagim korzeniem można sadzić tylko wiosną lub jesienią, natomiast sadzonki w balocie lub w pojemniku przez cały rok. 

Jak ocenić jakość sadzonki drzew owocowych?

Dobrej jakości sadzonki drzew owocowych nie muszą być drogie. Chociaż cena nie jest wyznacznikiem przy wyborze zdrowej rośliny, to jednak zbyt niska może sugerować, że z sadzonką coś jest nie w porządku. Przeglądając sadzonki w sklepie lub oglądając je w domu po zamówieniu transportu przez internet, warto przyjrzeć się otrzymanym produktom. Dobra sadzonka drzewka owocowego powinna mieć:

 • mocne, równomiernie rozłożone wokół pnia i dobrze wyprowadzone gałęzie - należy unikać niewłaściwie przyciętych koron, złożonych z jednego czy dwóch konarów lub złożonych ze zbyt długich konarów otoczonych bocznymi pędami,

 • zdrowe i całe gałęzie - należy unikać sadzonek z gałęziami połamanymi lub rozgniecionymi,

 • zdrowe, całe liście bez przebarwień i śladów żerowania - chora sadzonka może zainfekować cały ogród. 

O czym warto pomyśleć przed zakupem sadzonki drzewka owocowego?

Zanim wybierzemy konkretną roślinę, a później kupimy sadzonkę danego drzewka owocowego, powinniśmy wziąć pod uwagę:

 • wielkość drzewa, aby zaplanować dla niego miejsce, w którym drzewko będzie mogło swobodnie rosnąć,

 • plonowanie, czyli czas oczekiwania na plon, uzależniony od tego, jak długo jesteśmy w stanie zajmować się rośliną zanim wyda owoce,

 • wymagania pielęgnacyjne - trzeba ocenić tu zarówno warunki panujące w ogrodzie, jak i własne możliwości oraz umiejętności.

Odpowiednich informacji na temat wieku rośliny, jej wymagań i plonowania można zaczerpnąć z kart produktowych poszczególnych odmian drzewek owocowych, dostępnych w ofercie sklepu Podkarpacie Sady. 

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę