Rower kosztuje często ponad 500 złotych
Jak dużo w Łomży jest kradzieży rowerów...? - Do 22. lipca 2022 r. doszło do 7 kradzieży rowerów: dwie mają charakter przestępstwa z art. 278 kodeksu karnego, bo wartość pojazdów była powyżej 500 zł, zaś pięć to wykroczenia z art. 119 kodeksu wykroczeń, przy wartości do 500 zł - informuje nadkomisarz Adrian Karolczuk, naczelnik wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży. W celu utrudnienia kradzieży złodziejom, dzielnicowi oznakowali tego roku 185 rowerów.
Z liczby 185 oznakowanych jednośladów ponad 100 przypada na akcję podczas pikniku rodzinnego Gminy Łomża w Lesie Jednaczewskim, gdy świętowano 100-lecie postawienia pierwszego pomnika Stachowi Konwie, walecznemu przywódcy Kurpiów z 1. połowy XVIII wieku.
Na razie ciepłe lub upalne lato jest w dojrzałej pełni, więc również słoneczny sezon rowerowy ma się w najlepsze. Kradzieży rowerów w całym 2021 roku było 3 razy więcej: 14 przestępstw z art. 278 kk (wartość powyżej 500 zł) oraz 8 z art. 119 kw (wartość do 500 zł). Najczęściej do kradzieży dochodzi przy pozostawieniu niezabezpieczonego jednośladów na tak zwaną „chwilę” w miejscach ogólnodostępnych, na przykład, przy sklepach i firmach, przed bankami i w klatkach schodowych.
Jak uchronić rower przed kradzieżą?
- Jeśli rower zostawiamy w piwnicy, dopilnujmy, aby drzwi piwnicy były dobrze zabezpieczone - radzi Urszula Brulińska z KMP w Łomży. - Wyczulmy sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi, prowadzących do piwnic. Nie ułatwiajmy złodziejom dotarcia do tego typu miejsc. Korzystajmy z dobrych zabezpieczeń technicznych, które dostępne są na rynku. Zachowajmy kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie mamy, to spiszmy numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, ponieważ te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku kradzieży. Policjanci zachęcają do znakowania jednośladów. Ubezpieczmy rower przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej W przypadku kradzieży jednośladu, należy natychmiast zgłosić to Policji.
Gdzie znakować nieukradziony rower?
Jak wyjaśnia Pani Brulińska, znakowanie pomaga zidentyfikować odzyskany jednoślad w przypadku, gdy dojdzie do jego kradzieży. Zdarza się bowiem, że podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać żadnych informacji, identyfikujących rower, i nie mają ich nigdzie zapisanych. Dlatego policjanci zachęcają do zapisania numeru ramy, zrobienia zdjęcia, a także do oznakowania jednośladu. Właściciel oznakowanego roweru otrzyma od funkcjonariusza potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi. Informacje pozostaną również w jednostce Policji.
Znakowanie rowerów wykonują dzielnicowi, po kontakcie telefonicznym pod nr. tel. sekretariatu wydziału prewencji: 47 717 13 00. Znakowanie odbywa się przy ul. Partyzantów 48 B w godz. 8. - 22. Należy mieć z sobą dokument tożsamości i dokumenty, potwierdzające prawo do posiadania roweru, którego legalność zostanie sprawdzona.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Zapytał policjantów o drogę, a ci o legalność roweru