Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Rower kosztuje często ponad 500 złotych

Jak dużo w Łomży jest kradzieży rowerów...? - Do 22. lipca 2022 r. doszło do 7 kradzieży rowerów: dwie mają charakter przestępstwa z art. 278 kodeksu karnego, bo wartość pojazdów była powyżej 500 zł, zaś pięć to wykroczenia z art. 119 kodeksu wykroczeń, przy wartości do 500 zł - informuje nadkomisarz Adrian Karolczuk, naczelnik wydziału prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łomży. W celu utrudnienia kradzieży złodziejom, dzielnicowi oznakowali tego roku 185 rowerów.

Z liczby 185 oznakowanych jednośladów ponad 100 przypada na akcję podczas pikniku rodzinnego Gminy Łomża w Lesie Jednaczewskim, gdy świętowano 100-lecie postawienia pierwszego pomnika Stachowi Konwie, walecznemu przywódcy Kurpiów z 1. połowy XVIII wieku.  

Na razie ciepłe lub upalne lato jest w dojrzałej pełni, więc również słoneczny sezon rowerowy ma się w najlepsze. Kradzieży rowerów w całym 2021 roku było 3 razy więcej: 14 przestępstw z art. 278 kk (wartość powyżej 500 zł) oraz 8 z art. 119 kw (wartość do 500 zł). Najczęściej do kradzieży dochodzi przy pozostawieniu niezabezpieczonego jednośladów na tak zwaną „chwilę” w miejscach ogólnodostępnych, na przykład, przy sklepach i firmach, przed bankami i w klatkach schodowych.   

Jak uchronić rower przed kradzieżą?
- Jeśli rower zostawiamy w piwnicy, dopilnujmy, aby drzwi piwnicy były dobrze zabezpieczone - radzi Urszula Brulińska z KMP w Łomży. - Wyczulmy sąsiadów na problem zamykania głównych drzwi, prowadzących do piwnic. Nie ułatwiajmy złodziejom dotarcia do tego typu miejsc. Korzystajmy z dobrych zabezpieczeń technicznych, które dostępne są na rynku. Zachowajmy kartę gwarancyjną roweru, a jeśli już jej nie mamy, to spiszmy numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, ponieważ te dane znacznie ułatwią policjantom odzyskanie roweru w przypadku  kradzieży. Policjanci zachęcają do znakowania jednośladów. Ubezpieczmy rower przed kradzieżą w firmie ubezpieczeniowej W przypadku kradzieży jednośladu, należy natychmiast zgłosić to Policji.

Gdzie znakować nieukradziony rower? 
Jak wyjaśnia Pani Brulińska, znakowanie pomaga zidentyfikować odzyskany jednoślad w przypadku, gdy dojdzie do jego kradzieży. Zdarza się bowiem, że podczas zgłaszania faktu utraty roweru, właściciele nie są w stanie podać żadnych informacji, identyfikujących rower, i nie mają ich nigdzie zapisanych. Dlatego policjanci zachęcają do zapisania numeru ramy, zrobienia zdjęcia, a także do oznakowania jednośladu. Właściciel oznakowanego roweru otrzyma od funkcjonariusza potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi. Informacje pozostaną również w jednostce Policji.

Znakowanie rowerów wykonują dzielnicowi, po kontakcie telefonicznym pod nr. tel. sekretariatu wydziału prewencji: 47 717 13 00. Znakowanie odbywa się przy ul. Partyzantów 48 B w godz. 8. - 22. Należy mieć z sobą dokument tożsamości i dokumenty, potwierdzające prawo do posiadania roweru, którego legalność zostanie sprawdzona. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146


Zapytał policjantów o drogę, a ci o legalność roweru

 

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę