Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Drogi wieczny odpoczynek w Łomży

Główne zdjęcie
Kolumbarium na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej

Kolejną podwyżkę aż 500% za usługi cmentarne otrzymali mieszkańcy Łomży. W niektórych kategoriach ceny za wieczny spoczynek przegoniły już nawet te warszawskie.

Kolejne zarządzenie wprowadzające nowe ceny za usługi cmentarne i grabarskie MPGKiM podpisał prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w czwartek 21 lipca. Jego wprowadzenie jest konsekwencją uchylenia cennika wprowadzonego 9 marca 2022 roku, o czym już wcześniej pisaliśmy. (Prezydencie, oddaj ludziom pieniądze!) W starym cenniku Wojewoda zakwestionował udostępnienie miejsca na grób ziemny bez prawa do nagrobka i te pozycje zniknęły. Za niezgodne z prawem uznał także odnawianie po 20 latach prawa do grobów murowanych dla więcej niż jeden osoby. Nowy cennik nie zawiera tych pozycji, ale niektóre pozycje podrożały aż o 500%.

W cenniku z 21 lipca 2022 roku najtańsze są groby ziemne i te ceny się nie zmieniły. Za miejsce 2,3x1,2 m na 20 lat trzeba zapłacić 318,60 zł, a za 2,3x2m – 372,60 zł. Opcja bez prawa do murowania dotyczy wnęki a nie nagrobka. 

O 500% podrożało natomiast miejsce pod grób murowany podwójny o wymiarach 2,4x1,2 m. Przed zmianą cennika kosztowało ono 480,60zł, a obecnie cena wynosi 2403,00 zł. 

Także o 500% wzrosła cena murowanego grobu rodzinnego o wymiarach 2,4x2m. Teraz mieszkaniec miasta, wdowa czy członkowie rodziny muszą wysupłać za samo takie miejsce na cmentarzu komunalnym w Łomży jedyne 2.943,00 zł.

Miasto Łomża borykało się z problemem miejsca na pochówki. Pewnym rozwiązaniem tych kłopotów miało być kolumbarium, czyli kwatera na urnę z prochami, która w Łomży wynosi  43,5x43,5x42 cm. W naszym kraju to jeszcze nowość, choć na zachodzie Europy nie, np. klub piłkarski Barcelona zapowiadał kiedyś budowę takiej Strefy Pamięci dla swoich kibiców.

Nie wiadomo czym inspirowały się władze miasta i MPGKiM ustalając cenę za takę niszę pod urnę na poziomie aż 8.533,60 zł. Bernadeta Krynicka w Radiu Białystok tłumaczyła, że wynika to z dodania opłat, tak aby wyszło 100 lat. Ciekawe, ale Łomża przebija ceną stolicę Polski.

Udostępnienie bezterminowo stałego miejsca grzebalnego w niszy katakumbowej na cztery standardowe urny do pogrzebu na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie kosztuje brutto 6.480 zł – czytamy w na stronie internetowej warszawskiego cmentarza, czyli ponad 2 tys. taniej niż w Łomży. Wiele osób jadąc na studia do Warszawy tam też się osiedla. Z Łomżą łączą ich rodzice, a później cmentarz, co widać każdego 1 i 2 listopada. Przy takich cenach taniej będzie wykupić miejsce na prochy rodziców w Warszawie niż na cmentarzu komunalnym w Łomży. 

W Olsztynie od 1 lutego 2022 roku nisza urnowa 0,6x0,3 metra w kolumbarium kosztuje 2.250 zł. Tu cena udostępnienia jest na 20 lat, a kolejne 80 lat, licząc metodą dyrektor Krynickiej kosztuje 2.000,00 zł. W sumie daje to 4.250,00 zł, czyli połowę tego co w Łomży. 

Drogo jest żyć, a jeszcze drożej umrzeć - w Łomży. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę