Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wysyłały pieniądze koleżankom, a dostali oszuści

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

Trzy kobiety z Łomży padły ofiarą oszustwa na tzw. „Blika”. Cyberprzestępcy włamali się na konta znajomych na portalach społecznościowych i za ich pośrednictwem poprosili pieniądze za pomocą kodów Blik. Łącznie panie straciły ponad 3 tysiące złotych.

Łomżyńscy policjanci informują o trzech kobietach, które metodą „na Blika” straciły łącznie ponad 3 tysiące złotych. Model działania w każdym z tych przypadków był taki sam. Cyberprzestępcy podszyli się pod znajome kobiet włamując się na ich konta społecznościowe. Następnie poprosili za pośrednictwem komunikatora o opłacenie przesyłek. Zarówno 47-latka, 36-latka i 23-latka były przekonane, że korespondują z koleżankami, dlatego bez wahania wygenerowały kody BLIK.

Dopiero po transakcjach skontaktowały się telefonicznie ze znajomymi, a wtedy okazało się, że padły ofiara oszustówi. Mieszkanki Łomży straciły łącznie ponad 3 tysiące złotych. 

Policjanci ostrzegają, że często stosowaną przez oszustów metodą jest podszywanie się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracanie się z prośbą o pilną pożyczkę. Prostym sposobem na przekazanie pieniędzy jest kod Blik.  Aby nie paść ofiarą oszustów policjanci radzą weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Najpierw skontaktujmy się z nimi telefonicznie i upewnijmy się, czy faktycznie to oni potrzebują tego rodzaju pomocy. Nie kierujmy się pośpiechem, lecz zdrowym rozsądkiem. 

Warto też stosować silne hasła, które zawierają małe i duże litery, cyfry oraz znaki specjalne. Dodatkową ochroną konta może być dwuskładnikowe uwierzytelnienie. Wybierając pytania bezpieczeństwa wybierzmy hasło trudne do odgadnięcia, na które tylko my znamy odpowiedź. Pamiętajmy również o tym, aby nigdy nie zapisywać hasła w przeglądarce internetowej.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę