Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Wierni chcą poznać kondycję finansową parafii

Główne zdjęcie
Zdjecie ilustracyjne

Finanse Kościoła to temat od lat newralgiczny i budzący emocje, więc wierni Diecezji Łomżyńskiej postulują składanie szczegółowych sprawozdań, przedstawianych ogółowi wiernych, na przykład, poprzez parafialną radę ekonomiczną. Kościół powinien też zatroszczyć się o grupy najsłabsze, jak rozwiedzeni i członkowie szeroko pojętej grupy LGBT, którzy nie odeszli od wspólnoty Kościoła.

Powyższe postulaty zawiera o wiele bardziej szczegółowy i zniuansowany dokument, tzw. synteza synodalna. Powstała jako owoc konsultacji, prowadzonych w około 150 zespołach synodalnych, w tym w 3 zespołach typowo młodzieżowych. Liczbę uczestników spotkań szacuje się na około 1 200 osób. Informacje w 4lomza.pl są wyjęte z publikacji Diecezji Łomżyńskiej na XVI Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów pt. "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Podczas spotkań, od 1. grudnia 2021 r. do 15. kwietnia 2022 r., dochodziło do pewnych napięć - jak ocenia koordynator ks. dr Jacek Czaplicki, a "doceniono możliwość spotkania się i wypowiedzenia swoich przemyśleń. Podkreślano, że wiele problemów bierze się z braku właściwej komunikacji. Wielu uczestników procesu synodalnego w Diecezji Łomżyńskiej podkreślało, że po raz pierwszy miało okazję służyć w budowaniu współodpowiedzialności za parafię i Kościół lokalny".

"Głos decydujący należy zawsze do proboszcza"
Kościół jest miejscem udzielania sakramentów, a wierni powinni rozumieć naturę: Eucharystii oraz pokuty i pojednania. Zadaniem kapłanów powinno być wyjaśnianie części mszy św.: znaków, gestów i postaw. Wierni chcą, aby w liturgii w dni powszednie obecny był komentarz do czytań. Postulują większą dostępność do sakramentu pokuty: powinien być sprawowany bez pośpiechu z indywidualną nauką. Aby homilie przynosiły owoce, powinny być głoszone językiem zrozumiałym. Należy wyjaśniać pojęcia, jak miłość, grzech, ofiara, post i przepowiadać Słowo Boże w kontekście historycznym oraz współczesnym, jak i uwzględniającym czynniki egzystencjalne i społeczne.  

Uczestnicy uważają, że świeccy są słabo zaangażowani w życie parafii, stąd trzeba przywrócić rzeczywiste funkcjonowanie, bądź stworzenie od nowa, płaszczyzn komunikacji. Chodzi  o rady parafialne: duszpasterską i ekonomiczną. "Wiadomo, że głos decydujący należy zawsze do proboszcza, niemniej organy doradcze czy wspólnoty formacyjne powinny służyć wiernym świeckim do właściwego wzrostu w Kościele" - czytamy w syntezie.

Troska księży o rozwodników, lesbijski i gejów  
Kościół traci młode pokolenia dlatego, że nie dowiaduje się, jakie ma problemy, czym żyje młodzież, która nie ma religijnej formacji w rodzinach. Zadanie spoczywa tu, według grup synodalnych, na rodzicach, kapłanach i katechetach. Wydaje się, że postawa wsłuchiwania się, autentyzmu i szacunku są niezbędne do nawiązywania relacji z młodym pokoleniem.

Najsłabsze grupy jak rozwiedzeni, geje, lesbijki, należy otoczyć troską w duszpasterstwie specjalistycznym. Potrzebna jest otwartość na ich sprawy ze strony kapłanów i świeckich, rozeznawanie ich problemów i oferowanie pomocy, ale i ukazanie istoty nauki Kościoła.  

Członkowie Synodu Diecezji widzą  zagrożenie jedności z powodu tworzeniu się dwóch frakcji. Pierwsza - liberalna kontestuje część prawd doktrynalnych. Druga - rygorystyczna nie uznaje Komunii św. na rękę i optuje za mszą w rycie trydenckim. Jeśli nie przekształci się sporu w drogę wzrostu ku różnorodności w Kościele, może dochodzić do rozłamów.

Duszpasterze dostępni są dla ludzi
Członkowie zespołów synodalnych podkreślali, że "Kościół ma stawać się bardziej wspólnotowy, a nie podążać w stronę rozbudowanego urzędu. Chodzi o przestrzeń, w której duszpasterze dostępni są dla ludzi, tworzą miejsca sprzyjające budowaniu więzi i zachęcające do dialogu". Duża część wiernych postrzega parafię jako "punkt usługowy". Młodzież poszukuje duchowych autorytetów, przewodników, dobrych spowiedników czy po prostu przyjaciół i pasterzy. Warto kłaść nacisk na te kwestie w formacji seminaryjnej. Zespołom synodalnym podkreśliły znaczenie pasji i autentyzmu w posłudze kapłańskiej. 

Materialny aspekt Kościoła w wielu krajach jest transparentny: wierni płacą podatek. W Polsce Kościół utrzymuje się z ofiar, co uczestnicy uważają za korzystniejsze, z uwagi na wymiar wychowawczy: uczy to miłości, dzielenia się tym, co daje Bóg, czy postrzegania dóbr materialnych jako środków służących do zbawienia. Aby model polski funkcjonował poprawnie i nie budził napięć, "potrzebna jest maksymalna transparentność. Postuluje się składanie szczegółowych sprawozdań, przedstawianych ogółowi wiernych. Można to czynić, na przykład, poprzez parafialną radę ekonomiczną. Wybrani członkowie takiego gremium powinni mieć głos doradczy w kontekście podejmowanych inwestycji". 

W części parafii postanowiono utworzyć grupy nowej ewangelizacji: ruchów i stowarzyszeń kościelnych. Niektórzy podkreślali, że dzięki Synodowi ruszyła pomoc uchodźcom z Ukrainy. 

 

Omówienia syntezy synodalnej i wyboru fragmentów dokonał:

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

https://diecezja.lomza.pl/diecezja/aktualnosci/761-synteza-diecezjalnego-etapu-synodu-o-synodalnosci

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę