Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 04 grudnia 2023 napisz DONOS@

Szybka pierwsza pomoc ocaliła życie mężczyzny

Główne zdjęcie
Emilia Kuczewska, Przemysław Chełstowski, Bogumiła Cwalina

W hallu Urzędu Miejskiego w Łomży niespodziewanie upadł mężczyzna, który przestał oddychać. Jak relacjonuje inspektor Sylwia Marciniak, na pomoc pospieszyli pracownicy ratusza: Przemysław Chełstowski, który wykonał resuscytację krążeniowo-oddechową, i Bogumiła Cwalina - podłączyła defibrylator, znajdujący się w budynku urzędu. Jednocześnie trzecia urzędniczka Emilia Kuczewska konsultowała wykonywanie czynności ratunkowych z dyspozytorem Pogotowia Ratunkowego.

Sprawna akcji ratunkowa przywróciła funkcje życiowe mężczyźnie przed przyjazdem ambulansu. Poszkodowanego zabrała załoga karetki. Zdaniem Przemysława Chełstowskiego, "pomoc w takich sytuacjach to obowiązek każdego człowieka". Pomocne są szkolenia z umiejętności, dzięki którym można uratować zdrowie, a nawet życie. Jak przypomina Pani inspektor, niedawno pracownik z Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych udzielił pomocy starszej osobie, która zasłabła. 

Urząd Miejski w Łomży otrzymał użyty podczas akcji w hallu ratusza defibrylator w 2007 r. z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. - To było pierwsze użycie tego urządzenia - informuje główny specjalista Łukasz Czech. Okazało się, że defibrylator 15 lat musiał czekać, żeby uratować komuś życie...

 

Miasto Łomża dostało w ubiegłym roku automatyczny, zewnętrzny defibrylator AED podczas ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna Autostrada”, który zainstalowano w Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjnym - może chodzić o dworzec autobusowy. - Niewykluczone, że w mieście pojawią się wkrótce kolejne takie urządzenia - informuje Pani Marciniak na stronie miejskiej. - Obecnie jest procedowany wniosek o zakup kilku defibrylatorów w ramach budżetu obywatelskiego.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę