Szybka pierwsza pomoc ocaliła życie mężczyzny
W hallu Urzędu Miejskiego w Łomży niespodziewanie upadł mężczyzna, który przestał oddychać. Jak relacjonuje inspektor Sylwia Marciniak, na pomoc pospieszyli pracownicy ratusza: Przemysław Chełstowski, który wykonał resuscytację krążeniowo-oddechową, i Bogumiła Cwalina - podłączyła defibrylator, znajdujący się w budynku urzędu. Jednocześnie trzecia urzędniczka Emilia Kuczewska konsultowała wykonywanie czynności ratunkowych z dyspozytorem Pogotowia Ratunkowego.
Sprawna akcji ratunkowa przywróciła funkcje życiowe mężczyźnie przed przyjazdem ambulansu. Poszkodowanego zabrała załoga karetki. Zdaniem Przemysława Chełstowskiego, "pomoc w takich sytuacjach to obowiązek każdego człowieka". Pomocne są szkolenia z umiejętności, dzięki którym można uratować zdrowie, a nawet życie. Jak przypomina Pani inspektor, niedawno pracownik z Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych udzielił pomocy starszej osobie, która zasłabła.
Urząd Miejski w Łomży otrzymał użyty podczas akcji w hallu ratusza defibrylator w 2007 r. z Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jurka Owsiaka. - To było pierwsze użycie tego urządzenia - informuje główny specjalista Łukasz Czech. Okazało się, że defibrylator 15 lat musiał czekać, żeby uratować komuś życie...
Miasto Łomża dostało w ubiegłym roku automatyczny, zewnętrzny defibrylator AED podczas ogólnopolskiej akcji „Bezpieczna Autostrada”, który zainstalowano w Centrum Przesiadkowo-Komunikacyjnym - może chodzić o dworzec autobusowy. - Niewykluczone, że w mieście pojawią się wkrótce kolejne takie urządzenia - informuje Pani Marciniak na stronie miejskiej. - Obecnie jest procedowany wniosek o zakup kilku defibrylatorów w ramach budżetu obywatelskiego.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146