Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 22 lipca 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

Setki martwych ryb w Biebrzy

Wędkarze alarmują - martwe ryby pojawiły się w Biebrzy. Na jeden z portali wstawili filmy, na których widać ich kilkadziesiąt na krótkim odcinku rzeki.

Martwe ryby w Biebrzy to skutek tzw. przyduchy. Przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego stale badają zawartość tlenu w wodzie. W okolicach Dolistowa, Goniądza i Osowca to tylko 0,42 mg/l. 

Trochę lepsza sytuacja jest na starorzeczach, gdzie tlenu w wodzie jest dwukrotnie więcej. Dobrze natlenione są wody dopływów Biebrzy, w Jerzgni blisko 5, a w Kanale Rudzkim ponad 6 miligramów na litr. 

Jak informują pracownicy Parku, przyduchę wywołuje m.in. wysoka temperatura, która powoduje nagrzewanie się górnych warstw wody, a to z kolei ogranicza rozpuszczalność tlenu w wodzie. Największe znaczenie w przypadku Biebrzy ma jednak spływ wód z pól i łąk. Są to tzw. wody odtlenione, dodatkowo z dużą ilością materii organicznej. To wszystko powoduje, że woda w rzece nie może się odpowiednio natlenić. 

Sytuację mogłyby poprawić niewielkie opady deszczu, czy nawet podmuchy wiatru, które spowodowałyby falowanie na wodzie i ułatwiły jej mieszanie. Sztuczne natlenianie wody w tym przypadku nic nie da, bo to najlepiej sprawdza się w niewielkich zbiornikach.

Według przyrodników z Parku, na 17-kilometrowym odcinku Biebrzy jest ok. 500 martwych ryb. Najwięcej szczupaków, okoni i linów.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę