Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 24 lutego 2024 napisz DONOS@

Czysta plaża nad Narwią czynna co dzień za darmo

W środę wieczorem na plaży nad Narwią nadal bawi się wesoły tłumek gości z Łomży i z różnych miast i krajów. Parking w pylastym kurzu zastawiony autami, a na brzegu dominują matki i rodzice z dziećmi, grzebiącymi w brunatnym błocie. Śmiałe nastolatki radośnie kąpią się, pływają i robią w powietrzu nad wodą akrobatyczne salta, jak 17-letni Arek Wasiliew z rówieśnikami z okolic Łomży.

Ratownicy WOPR Łomża od 24. czerwca, tak jak w lipcu i sierpniu, czuwają na brzegu i na rzece od godziny 11. do 19. Obserwują bawiące się dzieci, pływającą młodzież i dorosłych, którzy tak jak Doktorostwo Anna i Romuald Jakubowscy, wybierają spokojną porę dnia, po pracy i pod wieczór. Oboje w słomkowych kapeluszach z barwnymi wstążeczkami na rondzie i luźnych, przewiewnych strojach. Kąpiel w ożywczym nurcie rzeki po skwarnej środzie przywraca odprężenie, bo ochłodzi i rozbawi, co potwierdza 17-letni Arek Wasiliew z okolic Łomży. Prawie codziennie z koleżankami i kolegami przybywa nad Narew. Miejsce ma dużo atutów. - Woda w rzece jest bardzo czysta, dosyć ciepła, a dookoła panuje bardzo miła atmosfera - uzasadnia z uśmiechem sympatyczny chłopiec, z którym zgadzają się rówieśnicy. Arek ma ambicje rozwinięcia na razie delikatnej muskulatury oraz wykonywania jeszcze dynamiczniej salta. Na rękach dwóch kolegów staje nad wodą i niespodzianie jak młody, gibki delfin wyskakuje do góry, leci wysoko, zgrabnie i pewnie wykonując salto do tyłu.

Chłopiec ucieszył się bardzo, że gratulują mu wyczynu przygodni obserwatorzy. Plażowicze często mają na głowach czapki i kapelusze, co zalecają w upały na słońcu lekarze. Warto nasmarować się kremami o wysokim UV, żeby bez ryzyka poparzenia skóry poleżeć na czystym piasku i trawie pod parasolami, których jest ledwie kilka. Lekarze przestrzegają, aby w upałach ponad 30-stopniowych nie eksponować ciała na długie promieniowanie, bo w konsekwencji po latach może to powodować nowotwory skóry. Swoją prośbę mają ratownicy WOPR do rodziców, by pilnowali dzieci na brzegu i kąpiących w rzece. Trzech czy czterech (w weekendy) ratowników musi baczyć na setki, jeśli nie tysiące plażowiczów. Od piątku do wtorku codziennie były tu tłumy, że koce i ręczniki leżały jeden obok drugiego, jakbyśmy byli nie na plaży nadnarwiańskiej, tylko na plaży nadmorskiej k. Bałtyku.

Dzika Zagożdżonka i Łowcy Sukcesów
Od zakończenia roku szkolnego, na szczęście, króluje kultura, zabawa, rekreacja, pływanie, śmiech i spokój. Niechlubnym wyjątkiem okazały się 2 kobiety, które - być może, wstawione i popijające alkohol nad rzeką - przyszły w środę z dziećmi, więc potrzebna była interwencja Policji. Wezwane zostały osoby z rodziny, ażeby mogły zapewnić bezpieczną opiekę dzieciom... Codziennie rzekę w pobliżu patroluje 2 ratowników. Linia między żółtymi bojami mierzy 60 metrów, zaś ok. 70 metrów jest w linii brzegowej.

Pomarańczowe liny torowe to strefa dla nieumiejących pływać, zaś żółte dla umiejących... Plażowicze mogą śmieci wyrzucać do worków na stojakach i kontenerów. Dostępne są przy parkingu toalety toi-toi. Personel ma pomieszczenie oddzielne, a wypoczywający korzystają z przebieralni z płyt. Grający podskakują na boisku w siatkówkę, lody włoskie są po 6 zł i 8 zł, a w pobliżu wiaty można rozpalić grilla, chociaż przy temperaturach powyżej 30 stopni mało kto myśli o mięsie. Wiadomo, zdrowsze są warzywa i owoce. Jak radzi dr Wojciech Bąkowski, nie warto nad zdrowie przedkładać gonitwy i nerwów w pracy, bo skoki ciśnienia krwi odbijają się na pracy serca. Wiedzą o tym zakochani od 15 lat: Sylwia i Sylwester z Kozienic, którzy do Łomży przyjechali na egzaminy do WORD. 30-latka i 37-latek uczą się pilnie i zdają pierwsze jazdy, zaś w międzyczasie idą nad Narew, żeby odpocząć od hotelowego zgiełku i rozgardiaszu, jaki wywołują inni zdający na prawko. Pochodzą z Kozienic, gdzie jest elektrownia, zamek Zygmunta Starego, co strzelił podczas polowania tak celnie, że "kozie nic", oraz dzika Zagożdżonka... Dla każdego z tubylców Narew jest chyba najpiękniejsza, jednak doceniają czystą wodą, czystość na plaży i ciszę bez muzyki pływacy z Klubu Łowcy Sukcesów z Irlandii. Starsi panowie wychodzą z Narwi wesoło jak młodzi bogowie. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 157

 

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę