Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 15 lipca 2024 napisz DONOS@

Prof. Sychowicz z Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego

Główne zdjęcie
Krzysztof Sychowicz

Prof. ANS dr hab. Krzysztof Sychowicz z Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego. Zarząd województwa przyznał ten tytuł za wieloletnią pracę na rzecz Województwa Podlaskiego w obszarze działań społecznych oraz naukowych w dziedzinie historii.

Prof. Krzysztof Sychowicz jest Naczelnikiem oddziałowego Biura Badań Historycznych w białostockim oddziale Instytutu Pamięci Narodowej. Od 2014 roku związany jest łomżyńską uczelnią najpierw PWSIiP, a obecnie ANS w Łomży. Jest historykiem, który w badaniach zajmował się szczególnie relacjami władzy komunistycznej z kościołem i związkami wyznaniowymi w całym województwie. Poza działalnością naukową, aktywnie udziela się w popularyzowaniu historii i dziejów najnowszych regionu. 

Zarząd Województwa Podlaskiego, w dniu 19 maja 2022 roku,  za wieloletnią pracę na rzecz Województwa Podlaskiego w obszarze działań społecznych oraz naukowych w dziedzinie historii, przyznał ten zaszczytny tytuł.

- Miło. Każdej osobie zaangażowanej w działalność społeczną jest miło jeśli jej praca zostaje dostrzeżona i doceniona – mówi prof. Sychowicz. Podkreśla, że istotne jest to, że przez organ samorządowy.

- Traktuję to jako docenienie tego co do tej pory robiłem dla całego regionu, w szczególności dla Łomży i Ziemi Łomżyńskiej.

Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego została ustanowiona przez Sejmik Województwa Podlaskiego 3 lipca 2006 roku. Jest formą uhonorowania osób fizycznych ale i innych jednostek organizacyjnych, które całokształtem działalności publicznej, społecznej i zawodowej, wybitnie zasłużyły się dla Województwa Podlaskiego. 

Przypomnijmy, 3 miesiące temu profesor ANS dr hab. Krzysztof Sychowicz za zasługi dla Niepodległej otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznawany przez prezydenta RP.

 

Opis przebiegu pracy zawodowej:

 • 1990-1995 Uniwersytet Wrocławski, Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych, magister historii (specjalność nauczycielska)
 • 1995-1997 – nauczyciel historii, Szkoła Podstawowa nr 10 w Łomży
 • 1997 - Uniwersytet Gdański - Studia Podyplomowe z Pomiaru Dydaktycznego i Egzaminowania
 • 1997-1999  Łomża, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli doradca metodyczny dla nauczycieli historii szkół średnich w woj. Łomżyńskim
 • 1997-2001 Łomża III Liceum Ogólnokształcące nauczyciel
 • 23 VI 1998 (do 31 VIII 1999) – powołanie w skład krajowego zespołu Programu Nowa Matura
 • 1 II 1999 – Kurs Edukatorów Programu KREATOR w Łodzi

 • 1999-2003 - wykładowca w Wyższej Szkole Zarządzania i Przedsiębiorczości im. Bogdana Jańskiego w Łomży
 • 2001 - Uniwersytet Wrocławski - dr (nauk humanistycznych w zakresie historii), temat „Krzysztof Grzymułtowski, wojewoda poznański, biografia polityczna”
 • 2001-2016 - Białystok Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Referat Edukacji Historycznej; Referat Badań Naukowych, Dokumentacji i Zbiorów Bibliotecznych (w latach 2006-2010 jego kierownik)
 • 2010-2017 - zastępca dyrektora Instytutu Społeczno-Humanistycznego w Państwowej Wyższe Szkole Informatyk i Przedsiębiorczości w Łomży,
 • 2014 - przewód habilitacyjny na UKSW w Warszawie, praca Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w województwie białostockim w latach 1944–1975
 • 2017-2020 - Białystok Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Współautor części powstających tam wystaw.

Wybrane publikacje: 

Polska północno-wschodnia w okresie stalinizmu. Spojrzenie z perspektywy półwiecza, red. Krzysztof Sychowicz, Emilia Świętochowska-Bobowik, Waldemar F. Wilczewski, Białystok-Warszawa 2009 ss. 168.

 

Województwo białostockie w latach II wojny światowej. Wybór źródeł, red. Krzysztof Sychowicz, wybór i oprac. Marcin Markiewicz, Andrzej Muczyński, Krzysztof Sychowicz, Warszawa 2007 ss. 112. 

 

Podziemie niepodległościowe w województwie białostockim w latach 1944–1956, wybór i oprac. Jerzy Kułak, Krzysztof Sychowicz; scenariusze lekcji Krzysztof Sychowicz, Andrzej Muczyński, Białystok 2001 ss. 74 + teka (24 k.): mapy, zdjęcia, dokumenty. (Teki Edukacyjne IPN)

 

Dudziński Tomasz, Sychowicz Krzysztof, Monografia powiatu grajewskiego, Grajewo 2010

 

Schabieński Jarosław, Sychowicz Krzysztof, Wydarzenia roku 1976 w Polsce północno-wschodniej, Suwałki 2010

 

Schabieński Jarosław, Sychowicz Krzysztof, Marzenia o Orle w koronie. Nauczyciele i młodzież Polski północno-wschodniej wobec władzy w latach 1980–1986, Białystok 2004 Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Białymstoku ss. 118.

 

Sychowicz Krzysztof, Zambrów na przestrzeni wieków, Zambrów 2006 Urząd Miasta Zambrowa s. 235, ilustr.

 

Sychowicz Krzysztof, Urząd Bezpieczeństwa w Łomży – powstanie i działalność (1944–1956), Białystok 2009 ss. 496, ilustr.

 

Prof. Krzysztof Sychowicz jest autorem wielu monografii m.in.: Łomży; Zambrowa; Wysokiego Mazowiecka; Kościoła i Związków Wyznaniowych województwa białostockiego 1944-75; UB w Łomży; NSZZ Solidarność w województwie łomżyńskim 1980-81. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
 1. Analityki ruchu na naszych serwisach
 2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
 3. Personalizowania reklam
 4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę