Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 19 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Od niedzieli zacznie działać podłomżyński gazociąg

Główne zdjęcie
Źródło: Gaz-System

Gazociąg Polska - Litwa od niedzieli znajdzie się w systemie połączeń międzynarodowych. W związku z wojną w Ukrainie, przyspieszono oddanie do użytku, które pierwotnie miało być w połowie roku.

Gazociąg Polska – Litwa, który biegnie w pobliżu Łomży, od 1 maja znajdzie się w systemie gazowym i będzie pełnił funkcję połączenia międzynarodowego. Inwestycja jest już odebrana i napełniona gazem – wyjaśnia Iwona Dominiak, rzecznik prasowa spółki Gaz-System. Od 1 maja tłocznie mogą nadać ruch i ciśnienie, czyli spowodować przepływ gazu. Zainteresowane firmy mogą na platformie Platformie GSA, rezerwować zdolności przesyłowe w obu kierunkach. Uroczyste otwarcie inwestycji planowane jest na 5 maja i ma odbyć się  na Litwie. 

Gazociąg liczy 508 km i łączy gazowe systemy przesyłowe Polski i Litwy. W rejonie Łomży biegnie on przez teren powiatu kolneńskiego, łomżyńskiego i zambrowskiego. Operatorzy systemów przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. oraz AB Amber Grid zdecydowali, że częściowa przepustowość tego gazociągu będzie dostępna dla uczestników rynku już od 1 maja. Pełną przepustowość GIPL osiągnie w październiku 2022 roku.

Od 1 maja przepustowość przerywana dla kierunku z Litwy do Polski wyniesie 2.4 GWh/h, co w skali roku odpowiada 1,9 mld m3/r. Przepustowość dla kierunku z Polski na Litwę wyniesie 2.6 GWh/h, co w skali roku odpowiada 2 mld m3/r. 

W związku ze wstrzymaniem dostaw gazu z Rosji do Polski w ramach kontraktu jamalskiego, nitka gazociągu biegnąca w pobliżu Łomży zyskała dodatkowe znaczenie. Tym rurociągiem możliwe będzie przesyłanie gazu z terminala LNG w Kłajpedzie. 

Projekt GIPL miał na celu utworzenie dwukierunkowego gazociągu przesyłowego łączącego systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy, co pozwoli na wyeliminowanie tzw. wysp energetycznych, czyli regionów dotychczas niezintegrowanych z rynkiem energetycznym UE, takich jak Litwa, Łotwa i Estonia oraz Finlandia.

Budowa gazociągu jest inwestycją która ma status „Projektu wspólnego zainteresowania” (PCI - Project of Common Interest) i jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentów „Łącząc Europę” (CEF - Connecting Europe Facility) oraz „Transeuropejska sieć energetyczna” (Trans European Networks – Energy – TEN-E). 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę