Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@
źródło: radio.bialystok.pl

W Zambrowie na pomniku ofiar Katynia są dwa nowe nazwiska

Dwa nowe nazwiska odsłonięto na pomniku ofiar Katynia w Zambrowie. To ppor. rez. Tadeusz Juliusz Konarzewski i st. sierż. Jan Jeżewski - obaj związani ze stacjonującym w Zambrowie 71. pułkiem piechoty.

Do tej pory na pomniku odsłoniętym kilka lat temu na zambrowskim cmentarzu figurowało 98 nazwisk, teraz jest ich setka. - Ale jeśli odnajdą się kolejne ofiary związane z przedwojennymi formacjami zambrowskimi na pewno także ich nazwiska znajdą tam swoje miejsce - zapewnia Jarosław Strenkowski z Regionalnej Izby Historycznej.

Nazwisko ppor. Konarzewskiego odnaleziono na liście katyńskiej i chociaż nie walczył w chwili zatrzymania w 71. pułku piechoty, to tam właśnie przeszedł przeszkolenie, stąd jego obecność na zambrowskim pomniku.

Natomiast st. sierż Jan Jeżewski odnalazł się wśród ofiar Katynia dzięki wnukowi mieszkającemu obecnie w okolicach Poznania, który poinformował o tym, że jego dziadek nie był internowany, tylko został aresztowany w swoim domu, wywieziony i zamordowany prawdopodobnie w Kuropatach, bo jego nazwisko znajduje się na tzw. białoruskiej liście ofiar.

Oba nowe nazwiska odsłonięto podczas uroczystości zorganizowanych w Zambrowie w 82. Rocznicę zbrodni katyńskiej, która dzięki żołnierzom z 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego miała wojskowa oprawę z apelem poległych i salwą honorową.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę