Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ukraińska Pascha 2022 z Boską Liturgią w Łomży

Główne zdjęcie
Ukrainka z Mikołajowa

24. lutego Rosjanie zaatakowali zbrojnie Ukraińców, a 24. kwietnia w Łomży ksiądz prawosławny za Chrystusem powtarzał "Miłujcie wrogów waszych"... - Boże, wspomóż cierpiący naród ukraiński, błaga Cię Cerkiew Twoja - zanosił modlitwę w imieniu około 300 wyznawców prawosławnych ks. protojerej Marek Wawreniuk, odprawiając Paschalną Boską Liturgię w kościele Zmartwychwstania.

Kościół Zmartwychwstania Pańskiego przy ul. Wojska Polskiego stał się świątynią, użyczoną przez Kurię Łomżyńską Diecezji Białostocko-Gdańskiej do sprawowania nabożeństw prawosławnych. W niedzielę, 24. kwietnia, Ukrainki i Ukraińcy tego wyznania świętują Paschę - Wielkanoc, dlatego na Paschalną Boską Liturgię wzięli z sobą udekorowane koszyki i koszyczki, pudełka i miseczki, gdzie znajdowały się, m.in. jaja wielkanocne - znak rodzącego się życia i wypieczone w kształcie walca z półkulistym szczytem ciasta - pascha, zawierające rodzynki, morele, śliwki - na znak pomyślności i dostatku. Dużo kobiet przyszło do kościoła w chustkach, zwykle ozdobnych, z kwiecistym wzorem - to tak zwany płatok. Po 12 ław w obu rzędach było ciasno zajętych przez modlących się wiernych, którzy zajęli także miejsca pod ścianami przybytku i tłumnie wypełniali kruchtę i nawę od wejścia.

Xpucmoc Bockpec! Boicmuny Bockpec!

Przyjechali z całego powiatu i regionu, m.in. z Łomży, Nowogrodu i Ostrołęki. Oprócz Ukrainek z dziećmi i Ukraińców, uciekających przed kulami, bombami i rakietami ze swej walczącej Ojczyzny, w nabożeństwie uczestniczyli łomżyniacy, którzy przyjęli pod dach uchodźców wojennych z kraju na południowym wschodzie, oraz Ukraińcy z żonami i dziećmi, którzy osiedlili się w Polsce przed laty. Niektórzy decydowali się na emigrację zaraz po ataku Rosjan na Krymie i w Donbasie w 2014.

"Jam jest zmartwychwstanie i życie" - głosi cytat ewangeliczny nad postacią Chrystusa. Na środku nawy stał okryty zdobnym materiałem pulpit z jakimś obrazkiem, do którego podchodzili od czasu czasu wierni w pokłonie. Po lewej stronie stał duży obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, po prawej - Chrystusa. W trakcie półtoragodzinnego nabożeństwa ksiądz kilka razy podchodził do tych ikon, aby okadzić je dymem wonnym z kadzielnicy, doświetlić jasnością z trzech cienkich świeczek oraz z brzmiącymi metalicznie dzwoneczkami ogłosić donośnie radosną nowinę na trzy strony: - Xristos woskres - Chrystus zmartwychwstał! Wierni z lewej, środka i prawej odpowiadali mu tradycyjnie: - Woistinu woskres - Naprawdę zmartwychwstał! Kapłan był w białej albie i narzuconej na ramiona białej kapie, co mogło symbolizować czystość ofiary Chrystusa i duchownego, gotowego pełnić tu służbę z trzema duchownymi. Cechą charakterystyczną - a zarazem urokliwą - była śpiewna forma nabożeństwa: praktycznie przez cały czas unosiły się w świątyni modlitewne formuły, zanoszone na zmianę przez mocarny głos męski i delikatne głosy chóralne kobiet, co rozbrzmiewało jak koncert.

Od ludzi zależy, czy ulegną nienawiści 
W międzyczasie wierni po wielokroć wykonywali znak krzyża, inny niż katolicki, czasami klękając i przypadając czołem do posadzki. Dominował archaiczny język cerkiewno-słowiański, pojawiał się ukraiński i polski, np. Ewangelii o Jezusie, nauczającym Apostołów: - Będziecie świadkami moimi w Jerozolimie, Judei, Samarii i aż po krańce ziemi... Wydaje się, że to było głównym przesłaniem, że Chrystus przyszedł na świat, aby nas zbawić. Daje to nadzieję na życie wieczne, lecz doczesność należy wypełnić życiem w bojaźni bożej i zgodnym z przykazaniami. Według nauczania ks. Marka Wawreniuka, nadal toczy się walka dobra ze złem w każdym człowieku, dlatego brat wyrządza zło bratu. Nienawiść jest w sercu ludzkim i od ludzi zależy, czy ulegną nienawiści - czy usta będą tubą szatana, nawołującego do wrogości. Odpowiedzią chrześcijan na doznane zło powinna być miłość... 

Po Paschalnej Boskiej Liturgii ks. Marek Warweniuk w towarzystwie dwóch duchownych oświęcił pokarmy wielkanocne uchodźców z Ukrainy.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Paschalna Boska Liturgia dla Ukrainek i Ukraińców w Łomży

  

Foto: Ukrainka z Mikołajowa
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę